Podle trestního oznámení, které na Františka Hrušu podali anonymní členové družstva, měl současný náměstek v době svého ředitelování Jednoty spolu s tehdejším předsedou představenstva prodat objekt velkoobchodu Jednoty v Ostašově za podivných okolností.

Údajně obešli prostředníka prodeje – realitní kancelář, s níž byla podepsána kupní cena 10 350 000 korun, a nemovitost prodali sami, a to za pouhých 9 milionů korun. Tím přišlo družstvo o 1 milion a 350 tisíc korun. Podle trestního oznámení si oba aktéři prodeje velkoskladu Jednoty měli posléze tuto sumu rozdělit mezi sebou, a ještě se pokusit uplatit danou realitní kancelář, aby nechtěla po Jednotě dohodnutou provizi z neuskutečněného prodeje.

„Kopii trestního oznámení dostalo představenstvo Jednoty na přelomu června a července. Oznámení jsme na představenstvu probrali, a došli přitom k závěru, že jeho autoři mají v mnohém pravdu. Souhlasí uvedené cifry. Shodli jsme se na tom, že požádáme dopisem Službu kriminální policie a vyšetřování v Liberci, aby věc důsledně prošetřila, což jsme písemně učinili,“ potvrdila předsedkyně představenstva Jednoty Edita Šimáčková. „Chceme, aby se věc vyjasnila, ať už dopadne vyšetřování jakkoli, třeba ve prospěch obou aktérů prodeje, “ doplnila.

Podle preventistky libereckého ředitelství Policie České republiky Vladimíry Vránové se policisté ze zákona musejí zabývat i anonymním trestním oznámením. „Nemohu ani potvrdit, ale ani vyvrátit, že policisté šetří tento konkrétní případ prodeje nemovitosti Jednoty,“ řekla Vladimíra Vránová.

Náměstek primátora František Hruša všechna obvinění, obsažená v trestním oznámení, odmítá. Považuje je za vyřizování účtů nynějšího vedení družstva s tím předchozím. „O trestním oznámení vím, je to celé nesmysl. Sklad jsme prodávali pět let. Ceny tam byly různé, jeden čas jsme objekt chtěli prodat i za 14 milionů. Nakonec jsme museli jít s cenou dolů, “ zdůraznil.

Jak podotkl František Hruša, velkosklad prodalo tehdejší vedení Jednoty za uvedenou cenu proto, že se v té době jiný kupec neobjevil. „Je zajímavé, že prodej čtyři roky nikom nevadil, a teď se najednou objeví trestní oznámení a všichni se jím zabývají. Je to špinavost, účelový útok od současného vedení družstva,“ poznamenal František Hruša. „Ani se mi nechce do novin všechna obvinění vyvracet. Je to všechno nesmysl. Samozřejmě, že jsem nikomu ani nenabízel žádný úplatek,“ dodal.

Spotřební družstvo Jednota oslaví brzy 100 let svého trvání. Všichni členové do něj vložili při vstupu stejný podíl, majetek je vlastnictvím všech rovným dílem. V minulosti Jednotě patřil obrovský majetek – prodejny, restaurace, sklady.

S tím, jak trh začaly v tuzemsku ovládat nadnárodní společnosti, kterým malé prodejny Jednoty konkurovaly s čím dál většími obtížemi, začalo se s postupným prodáváním majetku. O něm podle stanov rozhodují všichni členové, jichž je dnes v Liberci 154. Členství se buď dědí nebo převádí v rodině. Nové členy družstvo v současnosti nepřijímá.