Přijde ještě ochlazení nebo se jaro už i v chladnějším Liberci zabydlelo definitivně? To je otázka, která teď trápí mnohé liberecké motoristy. Někdo už ale na nic nečeká a pneumatiky si na autě vyměnil za letní.

„Pár řidičů už přišlo. Na jaře naštěstí nebývají takové návaly jako v zimě. To začne chumelit a do servisů se nahrnou všichni najednou,“ podotkl Tomáš Pavlů z libereckého Autoservisu Pavlů. „Zatím není nutné, aby se motoristé na výměnu pneumatik objednávali předem. Přezujeme všechny,“ dodal s tím, že sám osobně by ještě s výměnou gum do konce března počkal.

„Jestli ale někdo jezdí jen po Liberci, pomalu už přezout může,“ zdůraznil Tomáš Pavlů.

Zimní pneumatiky jsou podle pravidel silničního provozu povinné od 1. listopadu do 31. března, pokud povrch vozovky pokrývá námraza nebo led, tedy když se na cestách objeví příznaky zimy.

„S přezouváním počkám až do Velikonoc. Podle mne je ještě brzy, mohou přijít ještě nějaké mrazy. Zatím mne nenapadlo vyměnit na autě pneumatiky za letní,“ svěřila se Monika Kopečná z Liberce.

To, že pár řidičů už po teplém víkendu spěchalo svá vozidla přezout, potvrzují ale i některé další pneuservisy. Pneumatiky začali měnit také třeba v Pneuservisu Mlýnská.

„Přezouvat jsme začali. Pár motoristů dorazilo,“ upozornil šéf Pneu Mlýnská Petr Kopecký. „Fronty na jaře nebývají, ale jestli chce mít někdo jistotu, raději by se měl objednat předem. Teď jsme ještě schopní mu přezout auto v týž den, kdy zavolá,“ doplnil.

V tomto servisu dáte za výměnu pneumatik na celém autě sumu od 600 korun výše. Jedno kolo vyjde zhruba na 150 korun. „Kdo najezdí jen pár kilometrů týdně a ještě jenom po městě, kdo má tedy auto jen jako nákupní tašku, může i přes léto jezdit na zimních pneumatikách. Ale ti řidiči, kteří jezdí i po dálnici a třeba do práce brzy ráno, kdy mohou být teploty pod nulou, měli by s výměnou pneumatik počkat,“ zdůraznil Petr Kopecký. Obecně platí vodítko, že na letní gumy by měli přejít řidiči tehdy, kdy součet denní i noční teploty, vydělený dvěma, je aspoň 7 stupňů Celsia.

Ceník úkonů při výměně pneumatik

Demontáž kola z osy 15 korun
Montáž kola na osu 15 korun
Demontáž pneu z disku 25 korun
Montáž pneu na disk (do profilu 50) 15 korun
Montáž pneu na disk (profil 45 a nižší) 30 korun
Mytí kola (1 cyklus) 10 korun
Vyvážení kola plech 50 korun
Vyvážení kola ALU 70 korun
Oprava defektu 190 korun
Utěsnění patky 20 korun

(Pneuservis Mlýnská, Liberec)