Současná krize na energetickém trhu v České republice zkomplikovala život tisícům lidí, kteří musí buď hledat nového poskytovatele anebo se připravit na výrazné zdražení. Za elektřinu a plyn zaplatí více nejen rodiny, ale také obce a města, která nákup energií zajišťují různými způsoby.

Liberec je v tomto ohledu pozitivní výjimkou. Město totiž nakoupilo hromadně elektřinu a zemní plyn před dvěma lety na Českomoravské komoditní burze Kladno, tím pádem má garantované ceny a současná krize by se ho neměla dotknout. K nákupu energií na burze se připojily také jeho příspěvkové organizace, akciové společnosti a dalším subjekty, které díky tomuto rozhodnutí ušetří.

Z filmu Zrcadla ve tmě režiséra Šimona Holého
Film řeší 36 otázek, díky kterým se zamilujete do kohokoliv. Promítne ho Varšava

„Na jaře 2020 se nejen dostaly ceny elektřiny a zemního plynu na komoditních burzách na historické minimum. Rozhodnutí města Liberec nakoupit energie na dva roky, a tím dočasně zafixovat cenu, tedy až do 31. prosince 2022, se nyní ukázalo jako velmi dobré,“ řekl primátor Liberce Jaroslav Zámečník. Dodal, že díky tomu Liberec ušetřil za rok 2021 asi 3,3 milionů korun. „Predikce pro rok 2022 je kvůli celoročnímu růstu ceny ještě výraznější, úspora města může dosáhnout až 50 milionů,“ doplnil primátor.

Za letošní rok město za elektrickou energii zaplatilo přibližně 19,1 milionů Kč bez DPH a za plyn okolo 9,4 milionů Kč bez DPH, podobné náklady Liberec očekává i pro příští rok. Potvrdil to také Michal Šálek, který má nákup energií na magistrátu na starosti.

Liberec cenu na jaře 2020 soutěžil pro 94 subjektů, mezi kterými jsou třeba mateřské a základní školy, zoologická a botanická zahrada, divadla, ale také technické služby města. „K Liberci se ve sdruženém nákupu energií připojilo také 12 okolních měst a obcí a jejich organizací, které za hromadný nákup výrazně ušetřily,“ okomentoval situaci Zámečník.

Dýňová neděle v Liberci
Dýňobraní, kreativní dílna a dobroty. V Liberci proběhly farmářské trhy

Konkrétně Liberec nakoupil silovou elektřinu za 1271 Kč/MWh bez DPH v hladině nízkého napětí a za 1299 Kč/MWh bez DPH v hladině vysokého napětí. U maloodběru zemního plynu získaly organizace cenu 435 Kč/MWh bez DPH a u velkoodběru 440 Kč/MWh bez DPH. Dodavateli jsou EP ENERGY TRADING, a.s. a Pražská plynárenská, a.s. Aktuálně se na Českomoravské komoditní burze Kladno roční kontrakty elektřiny pro rok 2022 uzavírají s kurzem 3750 Kč/MWh a zemního plynu v ceně 1200 Kč/MWh.

„To, co se nyní děje na trhu s energiemi, není dobrá zpráva po jednotlivé domácnosti, nicméně pro město Liberec se naše rozhodnutí potvrzuje jako správné a jsem rád, že tímto našlo příhodnou finanční úsporu,“ řekl primátor.

I když může být Liberec příští rok v klidu díky včasnému nákupu, problémy mohou nastat při obstarávání energií na další období. „Problém může nastat v roce 2022, kdy je v plánu další burzovní nákup, buď na jeden nebo dva kalendářní roky. Vzhledem k neustále rostoucím cenám na světových burzách může dojít k významnému nárůstu nákladů na zmíněné komodity,“ vysvětlil referent odboru územního plánování Michal Šálek.