Typický obrázek kuchyně v restauraci, dalo by se říci. Ovšem v tomto případě jde o školní kuchyň, v níž se právě usilovně vaří v rámci praktické maturitní zkoušky. Včera je odstartovali studenti oboru hotelnictví Střední školy gastronomie a služeb v Liberci.

Před maturitní komisi v tomto školním roce předstoupí čtyři třídy maturantů a absolventy dalších pěti tříd čekají v rámci učebních oborů závěrečné zkoušky. Maturantů oboru hotelnictví je čtyřiadvacet.

„Studenti oboru hotelnictví, o který je mezi maturitními u nás největší zájem, začínají tento týden praktickou zkouškou, pak je ještě čekají ústní. Praktická zkouška prověřuje, co se naučili v oboru gastronomie. Musí totiž celé menu vymyslet, nakoupit suroviny, uvařit, pozvat si hosty, správně naservírovat. Celé jejich počínání hodnotí komise," popisuje Zdeněk Šlaich, ředitel školy.

Na přípravu mají zhruba tři měsíce. „Nejdřív si téma vylosují a pak připravují inventář, tematickou výzdobu, pořizují suroviny, sestavují menu. Dnes mají dvoučlenné skupiny zadání svatba, Španělsko a Německo," vysvětluje Alena Krebsová, členka maturitní komise.

Někteří studenti se pohybují po „place" i v kuchyni docela suverénně, na jiných je znát nervozita, a tak je slyšet zrychlené dýchání, občas vidět třesoucí se ruce a nechybí ani rozbitý talíř. Jejich postup ale celou dobu sledují učitelé a občas jim i poradí nebo pomůžou.

„Vylosovali jsme si svatební menu. S tím co vařit, mi poradil kuchař na praxi, v jakých barvách sestavit výzdobu jsem se inspiroval nedávno na svatbě," vysvětlil maturant František Jelínek. Se spolužákem „oblékli" stůl do bílo fialové a mezi servírovaná jídla zahrnuli třeba filátko z candáta, vepřovou panenku nebo houbové rizoto.

Španělský tým zase zavzpomínal při tvorbě menu na dovolenou. „Španělsko jsem už navštívil, a tak jsem si vybavil, co tam lidé nejraději jedli a jaké vařili speciality. Podle toho jsme s kolegyní vymýšleli, co připravit," vysvětlil František Stein. Výraznými hity jejich jídel byla sušená šunka a také avokádo.

Maturantovi Radimovi Pohořalému radila doslova celá rodina. „Máme rodinnou restauraci, a tak mi pomáhali s přípravou vlastně skoro všichni," objasnil Radim. Jeho tématem byla německá kuchyně, proto nechyběly knedlíky, hned ve dvou druzích. Maturanti si kromě přípravy jídel museli zajistit i předměty k výzdobě, a tak například hosté u španělského stolu obdivovali obří mušli nebo model plachetnice.

Praktická zkouška zabrala studentům celé dopoledne, další představí své zpracování menu dnes a ve středu.

Maturitní menu trojice týmů studentů oboru hotelnictví

SVATEBNÍ MENU

Studený předkrm: tartare z telecího masa, celozrnná bagetka
Teplý předkrm: filátko z candáta s houbovým rizotem
Hlavní chod: válečky z vepřové panenky, bramborovo badyánové pyré, švestková omáčka

ŠPANĚLSKO

Studený předkrm: avokádo plněné olivovým salátem
Hlavní chod: panenka z Jerezu, se sušenou španělskou šunkou, zapečené brambory a teplá míchaná zelenina
Dezert: citrónový sorbet

NĚMECKO (BAVORSKO)

Studený předkrm: toast s bylink. pastou a lososovitým pstruhem, uzeným na buk. dříví
Hlavní chod: vepřová kotleta nakládaná v bylinkách a variace knedlíků bramb. a žemlových
Dezert: bavorský vanilk. krém s malinovým pyré