„O peníze jsme žádali všude, kde jsme mohli. A pak jsme jenom čekali, jestli vůbec něco vyjde. Naštěstí nám ministerstvo kultury dalo 1,3 milionu korun, a tím devátý ročník veletrhu zachránilo,“ vysvětlila Dagmar Helšusová, bývalá náměstkyně primátora, později ředitelka krajské knihovny, dnes předsedkyně Sdružení pro Veletrhy dětské knihy v Liberci.

Třídenní přehlídku dětské literatury nakonec ale město alespoň symbolickou sumou podpoří. Podle náměstka pro kulturu a školství Jiřího Šolce (Liberec občanům) musí ovšem dotaci sto tisíc korun ještě schválit zastupitelé.

„Původně jsme na veletrh žádné peníze nevyčlenili, protože jsme měli informaci, že se tento ročník konat nebude. Když jsme zjistili, že tomu tak není, připravili jsme rozpočtové opatření. To ještě půjde do zastupitelstva,“ podotkl náměstek Jiří Šolc. „Vím, že sto tisíc není pro akci tohoto rozsahu moc peněz, ale jsme rádi, že nakonec můžeme dát aspoň něco,“ doplnil Jiří Šolc.

Otázka tohoto roku zní: Čteme rádi?

Veletrh odstartuje na libereckém výstavišti 8. dubna. Jako každý rok vedle přehlídky všeho nového, co nakladatelé pro děti vydali, čeká hlavně malé návštěvníky několik autorských čtení, dále tvůrčí dílny i besedy s autory.

„Veletrhem chceme ukázat dětem, rodičům a prarodičům, jak je důležité číst. Svět knihy zavede malého čtenáře jinam než internet – obohacuje jeho fantazii, rozšiřuje slovní zásobu, umožňuje dětem, aby se s hrdinou příběhu ztotožnily,“ zdůraznila Dagmar Helšusová. I letos bude během veletrhu pokřtěna nová dětská kniha na CD, kterou pro své nevidomé kamarády namlouvají každý rok zdejší školáci. „Bude to Matylda od Roalda Dahla,“ dodala Helšusová.