První ročník proběhl před šesti lety, tenkrát ale jen mezi zahrádkáři. O rok později se soutěž otevřela široké veřejnosti.  „K českému národu vždycky patřilo pěstování a také uchovávání výpěstků na zimu. Zavařování patří k oblíbeným způsobům, jak si dary léta zachovat. Chtěli jsme zjistit, jak šikovní v tom místní lidé jsou,“ vysvětlil už dříve místostarosta Frýdlantu Dan Ramzer, který letos opět také zasedne v porotě. 

Do soutěže se může přihlásit každý, kdo sám nakládá a zavařuje okurky. Musí ale přinést hned dvě sklenice okurek. Jedna bude určena k získání vzorku pro hodnocení komise, druhá bude vystavena při vyhlášení a poslouží k vizuálnímu hodnocení, které se také boduje. Okurky lze odevzdávat buď na podatelně Městského úřadu Frýdlant v úředních hodinách, nebo v klubovně zahrádkářů za nemocnicí.

V tomto případě je nutné se předem domluvit na převzetí s paní Korečkovou na telefonním čísle 604 381 033. Je také možné zaslat je poštou na adresu: Městský úřad Frýdlant – podatelna, T. G. Masaryka 37, Frýdlant, 464 01. „Uvidíme, jak přívětivá bude letos příroda k pěstitelům okurek, protože loni jim příliš nepřála a proto jsme v soutěži měli méně vzorků než obvykle. Věřím ale, že letos své zavařené okurky přihlásí opět větší množství soutěžících. Už se na to moc těším. Kyselé jsem měl totiž vždycky moc rád, po prodělání nemoci Covid-19 se ale po kyselém mohu doslova „utlouct“, takže čím víc vzorků, tím lépe,“ dodal se smíchem další z členů hodnotící komise, starosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

Vyhlášení vítězů 6. ročníku Okurkiády proběhne v pátek 24. září 2021 v odpoledních hodinách. Odměněny budou tři nejlepší vzorky. Vítěz získá poukázku na večeři v hodnotě 1000 Kč, druhý v pořadí poukázku na večeři v hodnotě 500 korun a třetí pak poukaz na vstupenky do frýdlantského kina v hodnotě 250 korun.