Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomáháme lidem při nezákonném zvýšení nájmu

Liberec - O častých případech neplatného zvyšování nájemného, o možnostech jak tyto problémy řešit a také obecně o důvodech růstu nájemného a cenách za tyto služby přímo v Liberci mluvil v rozhovoru pro Deník vedoucí poradců organizace SON Liberec Miroslav Stegura.

17.1.2008
SDÍLEJ:

Sdružení ochrany nájemníků - SONFoto: SON

Čím se zabývá vaše poradna a jak můžete lidem pomoci?

Lidem radíme hlavně s výpovědmi z nájmů, s problémy okolo úhrady služeb a samozřejmě také s případy, kdy dojde k neoprávněnému zvyšování nájemného.

Co mohou lidé dělat, když mají pocit, že jim pronajímatel zvýšil nájem příliš?

Jestli je zvýšení v pořádku, či nikoli, si lidé mohou zjistit sami na internetových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj. Tam se nachází kalkulačka, na které si každý může spočítat, kolik má platit a o kolik se může přímo jemu nájemné zvednout.

A pokud si člověk vypočítá, že jeho nájemné je vyšší, než by mělo být, jak mu poradíte?

Pokud se s pronajímatelem nedohodne, tak je v tomto případě jedinou zákonnou možností žaloba na pronajímatele pro neplatné zvýšení nájmu. Ta se však musí podat do tří měsíců ode dne zvýšení nájemného. Jiná obrana proti tomu není. Pokud člověk nepodá žalobu včas, musí, ať už chce nebo nechce, platit tu částku, kterou pronajímatel určil.

Setkáváte se s takovými případy neplatného zvýšení nájmu často?

Ano, musím říct, že je to velmi časté. Více případů bylo logicky v prvním roce zvyšování nájemného, tedy na přelomu roků 2006 a 2007. Tehdy to bylo způsobené především neznalostí zákona z obou stran. V loňském roce však těch případů nebylo o mnoho méně. Kuriózní je, že řada žalob na neplatnost zvýšení nájmu ještě nebyla vyřízena a pronajímatelé už opět zvyšují a odrážejí se přitom od toho, co jsme namítali, že je neplatné.

Jaké jsou podle vás osobně důvody růstu nájemného?

Hlavním důvodem jsou z hlediska pronajímatelů bezesporu ekonomické důvody. Pronajímatelé potřebují stále více peněz na různé opravy a renovace. Zákon totiž říká, že větší opravy nad 300 korun musí zajistit právě pronajímatel. Faktem ale je, že řada řekněme podnikavců tyto prostředky využívá pouze pro osobní potřebu a zpět do těchto nemovitostí nic nevrací a následně se jich zbavuje.

Máte přehled, jak je to s výší nájemného přímo v Liberci například oproti jiným, velikostí srovnatelným městům?

Nárůst nájemného je podle mého názoru v Liberci vyšší, než v jiných městech. Vliv na to má fakt, že Liberec na tom není špatně z hlediska zaměstnanosti, že se stal krajským městem a lidé se sem stěhují. Není to tady tak drahé, jako třeba v Hradci Králové, ale myslím si, že časem Liberec této úrovně dosáhne.

17.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Šerm - Liberec

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

EET. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Areál bývalé textilky Bytex v Chrastavě zmizí. Demolice potrvá tři měsíce

Chrastava – Bytex, Mykana, Bremi, Wassa. Rozlehlý areál bývalé textilky v Chrastavě v Nádražní ulici už vystřídal řadu jmen.

Záchranáři čekají, kdo je povede. O místo šéfa Záchranné služby má zájem 10 lidí

Liberec – Na nového ředitele čeká nejen krajská nemocnice Liberec, ale také krajská záchranka.

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Jak malují šimpanzi ze zoo?

Frýdlant – Nevšední výstavu maleb šesti šimpanzů ze ZOO Liberec hostí radnice ve Frýdlantu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení