Každý druhý, který by do bytu o jedné místnosti v domku na ulici Broumovská v Liberci vešel, by se otřásl odporem. Nejen, že zde chybí kuchyňský kout, sprcha, záchod, dokonce i kohoutek s vodou. Navíc stěny bytu o rozloze zhruba 35 metrů čtverečních ze dvou třetin požírá plíseň. Ten odér si umíte sami představit!

V takových podmínkách žije důchodce Josef Hofbauer. S majitelkou domu, která mu dala výpověď z nájmu, vede už několik let soudní spory, mimo jiné i o výši nájmu, který platí. Poslední pře se ale týká plísně. Soud rozhodl, že si ji má Josef Hofbauer odstranit na vlastní náklady sám.

„Odvolal jsem se ke krajskému soudu. Plíseň tady vznikla poté, co sem zatékalo. Je přece nesmysl, abych za svoje peníze opravoval cizí majetek,“ řekl nájemník.

Majitelka domu, Marie Hajduková, před časem muži nabídla, že když na přechodnou dobu přestěhuje v domě do jiného bytu, dá mu jeho příbytek do pořádku. To ale nájemník odmítl – ze strachu, že by se neměl kam vrátit, že by jej žena zpět do původního bytu nepustila.

Část nájemného ukládá u soudu

„K tomu mi domácí neustále zvyšuje nájem. Teď platím za jednu místnost se záchodem na chodbě 779 korun měsíčně, k tomu ještě dávám každý měsíc do soudní úschovy dalších 660 korun – což je suma, o kterou mi nájem zvedla. Ukládám to k soudu, pro případ, že by jí soud takové zvýšení nájmu neuznal,“ podotkl Josef Hofbauer.

Jak muž přiznal, byl by ochotný se i z bytu vystěhovat. Musela by mu ovšem majitelka nemovitosti najít přibližně podobné bydlení. To je ovšem podle Marie Hajdukové neuskutečnitelné. Sehnat jako náhradní byt jednu místnost bez příslušenství a ještě za podobný nájem je v Liberci nad lidské síly.

„Před 12 lety, když jsme dům koupili, skutečně střechou zatékalo. Ale už před 6 lety jsme udělali generálku střechy, dali sem nové okapy, vyměňujeme okna. Ostatní byty jsou v domě suché,“ ohradila se majitelka domu.

Podle ní je nájemník problematický. Byt řádně neužívá a neudržuje. Tím devastaci napomáhá. „Chce byt opravit, ale uvolnit jej odmítá. Odmítl i opravy za provozu,“ dodala Marie Hajduková.