„Koncept městských nájemních agentur úspěšně funguje v řadě evropských měst, ale například i v Praze nebo Brně. Naším cílem je dostat na trh prázdné byty a motivovat jejich vlastníky, aby pronajmuli byt lidem ve složitější bytové situaci, např. samoživitelům, rodinám s dětmi, seniorům nebo hendikepovaným,“ přiblížil službu náměstek primátora pro městské bydlení a místní Agendu 21 Jan Hruška.

Liberecká nájemní agentura minimalizuje rizika spojená s pronájmem a je dlouhodobou zárukou pro obě strany. „Funguje přímo pod Magistrátem města Liberce a navíc spolupracuje s Centrem bydlení Liberec, které zřizuje rovněž město,“ dodal Hruška.

Počátek pastevního výzkumu v Betlémě v Oldřichově v Hájích se datuje k roku 1998. Jedná se tak o nejstarší manipulativní experiment v Evropě.
Univerzitní vědci se budou věnovat unikátnímu výzkumu luk v Jizerských horách

Jedním z cílů nové agentury je lépe reagovat na dlouhodobou krizi bydlení. Do tíživé sociální situace se totiž podle statistik dostává stále širší skupina nízkopříjmových domácností, včetně rodin s dětmi, nebo lidí se zdravotním znevýhodněním. „S námi mají vlastníci bytu jistotu garantovaného příjmu za každý měsíc. Bereme na sebe riziko neplatičů i neobsazenosti. Navíc vám ušetříme průměrně 60 hodin času ročně a hlavně veškeré starosti s péčí o byt,“ osvětlila koordinátorka projektu Helena Krčmářová z Odboru sociální a bytové politiky města Liberce.

Co nová agentura pro majitele bytů i nájemníky zajišťuje

  1. GARANTOVANÝ PŘÍJEM - S námi můžete bezpečně pronajmout svůj byt a získat stabilní příjem. Garantujeme pravidelné platby i v případě, kdy je byt prázdný a byt vám po celou dobu spolupráce pojistíme.
  2. STABILNÍ SPOLUPRÁCE - Získáte zázemí a spolupráci veřejné instituce, na níž se můžete spolehnout. Nabízíme kompletní správu bytu, včetně technické podpory, administrativy, pojistek a péče o sousedské vztahy.
  3. PODPORA NÁJEMCŮ - Nabízíme byty pečlivě vybraným klientům v bytové nouzi. Pomáháme jim vytvořit nejen domov, ale také zastavit obchodování s chudobou. Společně měníme životy

V první fázi má Liberecká nájemní agentura ambici získat pro nájemníky přibližně 20 bytů a ty obratem pronajmout. Postupně pak chce oslovit další zájemce. Jedním z prvních pronajímatelů se stane manželský pár v seniorském věku, který v Liberci vlastní byt 3+1. Starat se o něj pro majitele znamená komplikace a řadu povinností. Proto se rozhodli ho svěřit do péče právě Liberecké nájemní agentuře s tím, že jim zajistí garantovaný příjem a současně se postará o veškerou administrativu s pronájmem.

„Došli jsme k závěru, že je pro nás náročné se o byt starat, ale prodat ho nechceme. Možnost přenechat veškeré starosti agentuře, jsou pro nás ideálním řešením. Zvlášť, když dostaneme takové garance,“ svěřili starší majitelé nemovitosti z Liberce.

Mohlo by vás zajímat: Nejrušnější den loňského roku prožili krajští hasiči den před Štědrým večerem

Zdroj: HZS Libereckého kraje