Důvodem posílení vlakové dopravy od letošního března je pokračování oprav silnic poškozených povodní v roce 2010. Práce se ale protáhly, sdělil Otto Pospíšil, zástupce ředitele společnosti Korid LK, která je koordinátorem regionální dopravy v Libereckém kraji.

"Obdrželi jsme informaci, že termín ukončení první etapy uzavírek v Raspenavě odhadovaný na 4. května nelze stoprocentně garantovat. Právě proto bude pro jistotu provoz náhradní vlakové dopravy linky z Raspenavy do Bílého Potoka prodloužen, a to až do 11. května včetně," uvedl. V případě autobusové dopravy se podle něj stále počítá s obnovením provozu od úterý 5. května. "Je však možné, že budeme nuceni tento termín posunout," připustil Pospíšil.

Blesková povodeň v srpnu 2010 zasáhla více než polovinu území Libereckého kraje, vyžádala si pět lidských životů a 2000 lidí vyhnala z domovů. Zůstaly po ní škody 8,2 miliardy korun. Jen na krajských silnicích druhých a třetích tříd přesáhly dvě miliardy. Podle krajské správy silnic bylo při povodních zásadně poškozeno 15 úseků silnic a asi třetina z 666 krajských mostů. Opravy nejhůř poškozených úseků začaly až v loňském roce, dokončeny musejí být ještě letos.

Frekventovaná silnice 290 z Frýdlantu přes Raspenavu a Hejnice do Bílého Potoka patřila k nejzničenějším. Rekonstrukce 7,6 kilometru dlouhého úseku bude stát přes 320 milionů korun. "Ve velké míře byly na tomto úseku poškozeny nebo zcela odplaveny zdi sousedící s řekou Smědou, zídky, části vozovky, krajnice a na mnoha místech bylo podemleto silniční těleso," řekl už dříve ČTK vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp. Už byly opraveny dva nejpoškozenější úseky ve Frýdlantu pod zámkem a část trasy v Raspenavě. Další práce začaly loni na podzim, na zimu se zastavily a od března pokračují na dalších úsecích.

Rekonstrukce silnice výrazně zkomplikovaly autobusovou dopravu, kraj se proto dohodl s Českými drahami na rozšíření vlakových spojů, které zajišťují spojení hlavně mezi Raspenavou přes Hejnice do Bílého Potoka pod Smrkem. Na trase přibyly nové spoje zejména ve večerních hodinách, aby byla zajištěna doprava lidí z práce. Vlaky jezdí každou hodinu, poslední vlak z Raspenavy vyjíždí ve všední dny ve 23:06 a o víkendech a svátcích ve 21:06.