Za hlavního tvůrce lze označit libereckého „tuláka“, dobrodruha a fotografa Jana Pikouse mladšího, který svou lásku k cestování a železnici přetavil nejdříve ve webovou stránku nesoucí stejný název jako publikace.

„Před lety jsem fotil pro železniční konstruktéry, kteří měli na starost předělávání nádraží, a uvědomil jsem si, jak se ta místa rychle mění. V něčem k lepšímu, v něčem už ne,“ řekl Deníku Jan Pikous mladší, který se spolu s Markem Řeháčkem a Petrem Poldou podílí na tvorbě a vydávání knih v rámci projektu Toulavé čtení. „V minulosti jsem jezdil často na vandry do Rumunska, četl Jacka Londona a tímto ovlivněn jsem se rozhodl zachytit původní tvář železnice, než nenávratně zmizí pryč,“ dodal.

Na web narazil redaktor z brněnského nakladatelství CPress, které spadá pod Albatros Media, a rozhodl se Pikouse oslovit. Výsledkem spolupráce se tak stala kniha Toulání po pražcích, která se objevila na pultech knihkupectví loni na podzim. Jak sám autor přiznal, nejtěžší ze všeho bylo vybrat fotografie, které se do knihy dostaly. Ty doprovází texty z per jeho kolegů či známých, které taktéž spojuje láska k železnici. Jedná se například o regionální autory Marka Řeháčka či Jana Šebelku, tvůrce blogu Jizerské ticho Petra Vondřicha či Jana Mikuličku.

„Měli jsme poměrně velkou svobodu při tvorbě knihy, o grafickou stránku se postaral Tomáš Vacek. Mířili jsme nejen na šotouse a milovníky železnice, ale i ty, kteří se rádi pokochají krajinou,“ zdůraznil liberecký fotograf s tím, že v knize převažuje z regionálního hlediska Liberecký kraj, ale nechybí fotky zachycující nádraží v Ústeckém kraji, jižních Čechách, Moravě či Praze.

Gladiator Race v Liberci.
VIDEO: Pod Ještěd se sjeli gladiátoři. Postavili se výzvě bahnu i zimě navzdory

On sám má za sebou tisíce a tisíce kilometrů strávených na železnici. Kouzlo cestování vlakem podle něj spočívá v určité nezávislosti a možnosti potkávání se s různými cestujícími. Řadu nádraží navštívil opakovaně, mezi jeho oblíbené tratě patří ta na Frýdlant, Hejnice a Českou Lípu. Rád se zdržuje i v nádražkách, které přirovnává ke klenotům železnice. „Jsou koření vlakového putování a představují esenci potkávání. Narazíte v nich na celý průřez společností. Já osobně jsem si oblíbil nádražku v Jedlové,“ svěřil se Pikous.

Zájemci o toto téma mohou dorazit ve čtvrtek 8. února do Experimentálního studia v Liberci, kde se uskuteční představení knihy a promítání fotek. Role moderátora se chopí Marek Řeháček a účast přislíbila většina autorů doprovodných textů. Velký prostor železniční tematice budou Pikous a Řeháček věnovat v plánované publikaci Putování s Jizerou s podtitulem od pramene k ústí. A proč by se měl čtenář vydat na knižní toulání po pražcích? „Získá jiný pohled na železniční dopravu. Zromantizovaný, který kvůli uspěchanosti upadá. A když se vydá na cestu, napadne ho třeba porozhlédnout se po skrytých zákoutích či se jen podívat na konec nádraží,“ uzavřel Jan Pikous mladší.

Mohlo by vás zajímat: Od zlata do světa květin. Liberecký florista tvoří srdcem a plní si sen

Zdroj: Jiří Louda