Zasvěceně všechny zájemce provedl mezi exponáty, z nichž převažovaly lyže. Prastaré dřevěné, ale i ty novější, které leckdo pamatuje – modré „rubínky“ s „pětasedmdesátkou“ vázáním. „V tak malém prostoru nejde o skutečný průřez historií,“ vysvětlil Luštinec. „Chtěli jsme, aby se lidé nadechli té průkopnické doby zimních sportů.“

To se organizátorům výstavy – Společenskému klubu v Chrastavě – opravdu povedlo. „Výstavu jsme plánovali od loňska,“ vysvětlila Jitka Marxová z klubu. „Kromě jilemnického muzea máme exponáty zapůjčené také z Ještědského sportovního areálu a od firmy Závora. A od lidí. Já sama jsem přinesla boby.“
K vidění je tak třeba dnes už raritka – „travní lyže“, které zapůjčil lyžařský oddíl Spartak Chrastava.

Zaujaly také různé typy lyžařských holí, včetně těch, které se dají použít jako jedna či – po rozložení – dvě samostatné. Průkopnickou atmosféru dokresluje i historické lyžařské oblečení, malé dětské sáněčky nebo reprodukce dřevorytu Krakonoše, kterého táhne divočák. Pochází z doby, kdy byl Krakonoš ještě zlý.

„To je zajímavý, co všechno se po barákách najde,“ nechal se slyšet jeden z návštěvníků. A jak že to je s těmi lyžemi? „Výraz sněžnice znamenal původně lyže, ale pletlo se to se skutečnými sněžnicemi,“ vysvětlil Luštěnický. „Tak nakonec zvítězil název lyže, pocházející z ruštiny.“ Výstava potrvá do 25. února.