Nejagresivnější podle něj bývají lidé, kteří nepřijdou s úrazem nebo akutními případy. „Zpravidla jde o pacienty, kteří mají nějaké problémy už půl roku, a když musí dát přednost zraněným, křičí a sprostě nadávají, že musí dlouho čekat. Slyšíte i slova: mně je jedno, že tam máte někoho po bouračce, ať si zhebne, já tu čekám,“ popsal vedoucí urgentního příjmu.
Na noční ambulanci to někdy podle něj vypadá hůř než na obávaném terminálu ve Fügnerově ulici v Liberci. „Často se tu k ošetření sejde agresor i napadený, sestry slyší nadávky, ještě než pacient vejde do dveří. Nedávno jedna skončila s otřesem mozku a vzhledem k problémům se srážlivostí krve tu šlo o ohrožení života,“ vylíčil Kopecký nelichotivou realitu. Výjimkou nejsou ani kyberútoky, kdy si pacient najde sestru nebo lékařku na internetu a šikanuje ji třeba formou nevybíravých SMS.
Podle zdravotníků pocházejí útoky nejčastěji od lidí pod vlivem návykových látek a alkoholu. To potvrdil i primář krajského Centra psychiatrie a lékařský ředitel KNL, Jaromír Hons. „Zvyšující se agresivita pacientů souvisí se zvyšující se agresivitou ve společnosti obecně. Na tomto trendu se podílí mnoho faktorů, včetně třeba škodlivého užívání alkoholu a dalších návykových látek,“ uvedl.
Podíl pacientů, které by k útokům vedlo duševní onemocnění, je podle něj minimální. „Z našich zkušeností přichází agrese zpravidla od duševně zdravých lidí, kteří ovšem mají sklon k agresivním výbojům ve své osobnostní výbavě a nejsou schopni v zátěži tuto tendenci korigovat,“ popsal psychiatr.
Podle Jakuba Kopeckého se jen na urgentním příjmu KNL ročně objeví kolem tří stovek lidí ve stavu těžké opilosti. Léta proto volá po zřízení služebny městské policie přímo v areálu nemocnice. Zatím jsou zdravotníci vybaveni alespoň bezpečnostními čipy, které policii přivolají v případě ohrožení. K dispozici mají i speciální spreje a nemocnice je vybavena kamerovým systémem.
Personál krajské nemocnice také prochází speciálním školením, aby uměl rozpoznat případné projevy agrese a dokázal s takovým člověkem komunikovat. „Nejsmutnější na tom je, že k pacientovi přicházíte s úmyslem pomáhat, ne se před ním bránit,“ dodal Jakub Kopecký.
Bez pomoci policejních složek se neobejdou ani lékaři a záchranáři v terénu. „Případů za asistence policie řešíme kolem stovky ročně,“ vypočítal mluvčí krajské záchranky Michael Georgiev.
Bezpečnostními čipy napojenými na městskou policii jsou podle mluvčí Kateřiny Amrichové vybaveni také zdravotníci českolipské nemocnice. Jak ona, tak i její kolegové v zařízeních v Liberci a Jablonci se shodují v jednom. Nemocnice jsou otevřenými pracovišti a ani zvláštní bezpečnostní opatření nedokážou zabránit podobné tragédii, jaká se včera odehrála v nemocnici v Ostravě. „Nemocnici nemůžete už z podstaty vybavit třeba bezpečnostními rámy,“ sdělil mluvčí KNL Václav Řičář.
Určitou eliminaci problémů si alespoň v krajské nemocnici slibují od nového pavilonu s centrálním příjmem, který by nahradil současný stav, kdy je nemocnice rozprostřena do více než třiceti samostatných objektů s nesčetným množstvím vchodů.