Výtěžek z prodeje kalendářů věnuje nadace na projekt pomáhající Jizerským horám. Samotnou výstavu pak tvoří nejen snímky z kalendáře, ale širší výběr toho nejlepšího, co autoři do soutěže zaslali. Jednu fotografii vybírala po celou dobu letních prázdnin i široká veřejnost prostřednictvím internetového hlasování na stránkách Libereckého deníku, který je partnerem soutěže již od jejího počátku. Celou akci zpestří také vystoupení ornitologů ze spolku Penthea, kteří předvedou letové ukázky sov.

„Fotosoutěž jsme pořádali již po deváté a každým rokem se nám sejdou krásné fotky Jizerek, ze kterých není jednoduché vybrat ty nejlepší. Přesto se to porotě vždy povede a myslím si, že kalendář na příští rok opět udělá všem radost. Navíc výtěžek z něj pomáhá přírodě. Pro autory kalendářových snímků máme připravené pěkné ceny od společnosti Canon, knihy o Jizerských horách a poukazy od Centra Babylon,“ vysvětluje Ondřej Petrovský, ředitel nadace.

Ginzelova zahrádka
Tomáš Kupec zachytil atmosféru Jizerských hor. Snímkem ovládl fotosoutěž

Letošního ročníku, který byl vyhlášen v březnu, se účastnilo 52 fotografů, kteří zaslali 181 snímků. Kalendář ve formátu A2 bude za 300,- Kč k zakoupení nejen na samotné vernisáži, ale od středy i na internetových stránkách nadace www.nadaceivanadejmala.cz a ve vybraných infocentrech. Výstava bude v Centru Babylon k vidění až do konce října a poté se bude přesouvat nejen po vybraných obcích Libereckého kraje, ale nadace ji představí i v Polsku.

V letošním roce bude nadace směrovat výtěžek z prodeje kalendářů na podporu projektu Jizersko-ještědského horského spolku s názvem Obnova evropsky významné lokality Jizerské smrčiny. Díky němu bude v samém srdci Jizerských hor vysázeno 14 100 sazenic geneticky původních dřevin a dojde k vybudování přehrážek v místních rašeliništích, což povede ke zpomalení povrchového odtoku vody. V minulosti již výtěžek pomohl například s opravou návštěvnické infrastruktury v Jizerských horách, vybudováním rybího přechodu na Smědé nebo záchranou rašeliniště na Nové louce.

Bivak na Smrku.
ANKETA: Zaostřeno na krásu Jizerských hor. Hlasování je ve finále

Fotografickou soutěž Zaostřeno na Jizerky pořádá nadace od roku 2011. Za tu dobu poslali fotografové přes 1 800 snímků a vydáno bylo téměř 12 tisíc kalendářů. Pravidelně se zapojují autoři nejen z celé České republiky ale také z Polska. Soutěž je určena pro všechny milovníky Jizerských hor, kteří jsou ochotni se s ostatními podělit o snímky, které zde zachytí. Smyslem je představit široké veřejnosti pohledy na toto krásné pohoří očima fotografů a povzbudit zájem o přírodu a její nezbytnou ochranu. „Věřím, že benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2020 veřejnost opětovně zaujme a ta jeho nákupem podpoří Jizerské hory. Zároveň si lidé domů přinesou krásné pohledy na toto pohoří. Jeho náklad jsme od prvního ročníku zdvojnásobili, letos vydáváme 1 600 kusů a podle loňských zkušeností si myslím, že se opět rozprodá,“ věří Petrovský.

Ondřej Petrovský