Výskyt zvláštních živlů nebo kamiony, jež tudy i přes zákaz projíždějí. To jsou některé z důvodů, proč se ve Stráži nad Nisou rozhodli pro vybudování kamerového systému. Aktuálně vybírají jeho zhotovitele, spuštěn by měl být ještě v letošním roce.

„Je to především prevence kriminality,“ vysvětlila starostka Stráže nad Nisou Daniela Kysilková, která podle svých slov nedávno sama zažila nepříjemnou situaci ve městě. „Konfliktnější místa potřebujeme monitorovat, rozmáhají se nám tu různé nešvary,“ uvedla. Jedním z nich jsou například projíždějící kradená auta. „Jsme tranzitní obcí při cestě do Polska, kradená auta se tudy převážejí,“ potvrdila starostka.

Kamerové body mají podle zadávací dokumentace vzniknout u obecního úřadu, na Bergerově náměstí, u elektrárny, na křižovatce Kateřinské a Polní ulice a také v lokalitě Stříbrný kopec. Monitorovací pracoviště pak bude v Chrastavě, v sídle tamní městské policie. Službu totiž ve Stráži na základě smlouvy konají právě chrastavští strážníci.

Samotná Chrastava přitom kamerový systém nezřizuje, podle starosty Michaela Canova se ve městě zatím nacházejí pouze takzvané fotopasti. I Chrastavu ale brzy kamery pohlídají. „Se zavedením prvních čtyř kamer počítáme příští rok. V současné době probíhá příprava na žádost o dotaci,“ uvedl Canov.

To v nedalekém Hrádku nad Nisou už s kamerami zkušenosti mají. Tamní městský kamerový systém zahrnuje 14 přístrojů na celkem sedmi místech. Město také zřizuje kamerový systém povodňové ochrany. Zařízení jsou připojena na pracoviště tamní městské policie. „V anketě, kterou jsme před nějakým časem dělali, vyšly kamery jako prvek prevence kriminality pro pocit bezpečí dobře, ale jsou i tací obyvatelé, kteří říkají, že je cíleně šmírují jako velký bratr,“ připomněl starosta Hrádku Josef Horinka.

PŘEČTOU I SPZ

Také v Hrádku se chystají zaměřit na kradená auta, kamerový systém se tam proto už letos dočká vylepšení. „Některé kamerové body budeme upravovat o kamery schopné načíst v detailu SPZ,“ popsal novinku Horinka. Tyto kamery se budou také umět připojit do registru odcizených vozidel. „Vyhodnotí, zda zaznamenané auto nebylo odcizeno a zrovna někam neputuje přes Hrádek,“ přiblížil Horinka.