Chcete bydlet ve vlastním domku někde na klidném místě na okraji Liberce? Pak uděláte nejlépe, když si kromě stavební parcely koupíte také přilehlou louku, kopec, les nebo pole. Jen tak totiž získáte jistotu, že váš plácek k žití neobkrouží v budoucnu ze všech stran panelové věžáky a že se neztratí v houštině betonového sídliště.
Přesně tohle totiž hrozí obyvatelům několika nových rodinných domků v liberecké části Vratislavice nad Nisou, na Nové Rudě. Na kopci, na ulici Sladovnické si lidé postavili nízké rodinné domky, které architektonicky navazují na nedalekou starou zástavbu vesnického typu.
Louku pod nimi, mezi Sladovnickou a Tanvaldskou ulicí, mají ovšem brzy zaplnit až osmipodlažní panelové domy. Vedle Obytného souboru U Pivovaru, jak se projekt jmenuje, má další sídliště vyrůst kousek za Sladovnickou, v srdci přírody – na louce u Pivovarských rybníků, proti zahrádkářské kolonii. Projekt má název Na Lukách.
„Když jsme se sem před několika lety stěhovali, byli jsme ujišťováni, že na louce se budou stavět domky vilového typu. Ty by nám samozřejmě nevadily. Jenže územní plán město už od té doby několikrát změnilo a výsledkem je projekt malého sídliště se čtyř až osmipodlažními domy,“ vylíčil Josef Sedlář, předseda občanského sdružení Nová Ruda, které na protest proti plánované výstavbě vzniklo.
Jak řekl, jestli sídliště skutečně u Tanvaldské vyroste, sníží se tím také kvalita jejich bydlení. „Chápeme, že paneláky přinesou developerům víc peněz, než kdyby postavili a prodávali jen rodinné domy. Ale město by mělo při schvalování brát ohled na charakter celé čtvrti,“ dodal další člen sdružení.
Na projektu u Tanvaldské děsí členy sdružení také to, že některé domy mohou dosahovat výšky až bezmála 25 metrů, což je skoro výška zvonu na liberecké radnici.
“Proti plánované výstavbě jsme dali dohromady petici. Podepsalo ji kolem 130 lidí, tedy i obyvatelé staré zástavby,“ prozradil další člen občanského sdružení.
Protože domek jiného člena sdružení bezprostředně sousedí s pozemkem u Tanvaldské, tudíž je muž účastníkem řízení, lidé protestovali proti projektu na Krajském úřadě Libereckého kraje. Ten jim dal v červnu tohoto roku za pravdu a řízení pozastavil s tím, že plánovaná zástavba by narušila charakter celého území. Jak uvedl kraj, nová zástavba by neměla zásadně měnit charakter území, daný už starou zástavbou. Podle dokumentů vznesl krajský úřad rovněž námitku proti tomu, že město nezahrnulo místní osadníky mezi účastníky stavebního řízení.
„Centrum města je prázdné, majitelé marně hledají nájemce, a přitom se na Rudě plánuje taková obří výstavba,“ dodal další osadník.
Podle náměstka libereckého primátora Františka Hruši (ČSSD) je jen užší pruh u Tanvaldské určen jako čisté bydlení, tedy pro nízké domy. Velká část louky je zanesena jako takzvané městské bydlení. A tam je podle zákona možné postavit i věžáky.
„Pod nimi je městské bydlení, tudíž ti lidé museli počítat s tím, že se tam mohou stavět i paneláky,“ prohlásil náměstek Hruša. „Pro nás znamenalo řízení tříletý boj s developerem, neboť ten chtěl na louce vybudovat domy ještě vyšší, o deseti i více podlažích. Podle mne lidem vadí hlavně to, že jim výstavba naruší pěkný výhled, který dosud mají,“ vysvětlil.
U Tanvaldské má vyrůst celkem 8 domů, z nichž jen dva budou osmipodlažní. Ostatní mají mít méně poschodí. „Vratislavice prodaly pozemek za patnáct set korun za metr a už se víc nestarají,“ poznamenal náměstek. Protesty obyvatel Rudy podle něj výstavbu jen zdrží, ale zastavit ji se jim zřejmě nepodaří. Lidé jsou ale ochotni bojovat dál.