V areálu by mohla podle návrhů architektů vzniknout zástavba zajímavých domů, a to nejprve jako výstava. Později by mohlo město byty z tohoto projektu, nazvaného Bydlení na Výstavišti výstava bydlení, prodat v této lukrativní čtvrti lidem.

Vedení města je ovšem k novému projektu skeptické a přiklání se spíše k nápadu zde postavit muzeum tramvají. S muzeem ostatně počítá v rámci projektů Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM).

Na projektu by město vydělalo

„Výstaviště je území, které je lehce dostupné z města. Jsou to cenné plochy, které dosud Liberci oproti známé jámě na Perštýně, patří. Podle nás je škoda, aby tu v budoucnosti stálo jen muzeum. Proto jsem se sešla s architektem Jiřím Suchomelem a zrodil se nápad, jak plochu využít,“ vysvětlila Zuzana Kocumová.

Podle ní by město do projektu architektů peníze nevkládalo, ale naopak by je získalo tím, že by byty časem rozprodalo. „Muzeu tramvají by mohla stačit část stávající vozovny. Je napojená na koleje a výhodou je i blízkost Centra Babylon s jeho iQ parkem, které se má za 340 milionů ještě rozšiřovat,“ zdůraznila liberecká zastupitelka.

Návrh na jiné využití Výstaviště rozeslala Zuzana Kocumová všem městským zastupitelům. Jak dodala, pokusí se dohodnout schůzku architektů s vedením města.

„Když se k projektu radní obrátí zády, pak zůstane jen u nápadu,“ podotkla.

Nadšenci z Boveraclubu, kteří jsou tvůrci projektu muzeua tramvají, ale v minulosti už několikrát zdůraznili, že nepůjde jen o výstavní prostor a jen o tramvaje. Zázemí by tu měly mít také dětské kroužky. Výstavní plochy by mohly zaplnit také historické textilní stroje a automobily.

Jak řekli například při veřejné debatě o projektu s občany, muzeum techniky v Liberci chybí. Podle nich by dodalo městu i větší atraktivitu pro turisty. Podobný názor sdílí také vedení města, které záměr zařadilo mezi finální projekty IPRM.

„O možnosti vybudovat v areálu byty uvažuje město už několik měsíců. Přesto považuje muzeum tramvají za prioritní, a to i kvůli podpoře technického vzdělávání mládeže. Na zbylé části areálu by mohly být plochy pro bydlení. To ovšem vyžaduje i změnu územního plánu a zájem investorů,“ uvedla mluvčí města Pavlína Stránská.