Kam s dítětem o prázdninách? Zodpovědní rodiče už mají jasno. Pokud ale stejně jako já patříte spíš k těm, co život honíte tak trochu ve skluzu, nemusíte zoufat. Nabídka táborů je skutečně široká, od klasických pod stany či sruby, přes vodácké a sportovní.

V posledních letech si ale děti mohou vybírat i mezi pobyty s angličtinou, tábory s koňmi, oblíbeným geocachingem, tedy jakousi bojovkou s GPS navigátorem i programem pro teenagery. Výjimkou nejsou ale ani tábory pro milovníky paličkování, roztleskávačky a malé elektroniky. Slyšela jsem dokonce o táboře pro děti s vysokým IQ, kde se malí Einsteinové necítí vyčlenění z běžného kolektivu. Na tábor se ale jezdí i k moři. „Pořádáme tábory u moře ve Francii a je o ně velký zájem,“ potvrdila Štěpánka Mimrová z DDM Libertin v České Lípě.

Cena, která se pohybuje kolem devíti tisíc korun za deset dnů neodrazuje. „Řada lidí se k moři kvůli ekonomické situaci nedostane, tak to chtějí dopřát alespoň dítěti,“ potvrzuje zástupkyně DDM Libertin. Mezi zdejší novinky patří podle jejích slov tábor se zaměřením na horolezectví a cyklistiku.

Podle čeho vybírat Pokud vaše dítě navštěvuje sportovní oddíl či zájmový kroužek, máte vyhráno. Velkou výhodou je, že posíláte svého potomka s lidmi, které znáte a můžete se na ně spolehnout. A navíc: dítě jede se svými kamarády a zároveň s dospělými, kteří pro něho nejsou neznámí. Na Liberecku k nim bezesporu patří například generacemi prověřený tábor pěveckého sboru Severáček v Letařovicích u Českého Dubu.

Ne každý má tuto příležitost a pak je dobrým vodítkem například doporučení známých. Výborným pomocníkem je také internet, který nejen nabídne široké možnosti, ale navíc i důležitou pomůcku – internetovou diskuzi a hodnocení rodičů. „Kromě doporučení rodičů je také dobrým vodítkem zjistit, jak dlouhou má tábor tradici. Je dobré se také při výběru zaměřit na instituce, jejichž zřizovatelem je kraj či město,“ doporučuje zástupkyně ředitelky DDM Větrník v Liberci Katarína Beranová.

Tady mimochodem nabízejí kolem čtyřicítky táborů, kterými během prázdnin projde na šest stovek dětí. Vybírat se dá z pobytových i stále populárnějších příměstských. Absolutní novinkou mezi nimi je tábor „koňský“ či příměstský tábor zaměřený na divadlo. „Největší zájem je o tábory s tradicí. Putování časem či Planeta země“ přiblížila Beranová.

Mezi nejoblíbenější podle ní patří i tábor pro rodiče s dětmi, kam se můžete vydat už s caparty od dvou let. Pobytový tábor pro předškoláky nabízí například i společnost Wattsenglish. Jde o velmi populární tábory s angličtinou a rodilým mluvčím. Určeny jsou už pro děti od pěti let, které se s touto unikátní metodou seznámily už ve školce.

„Děti si navzájem pomáhají, na stýskání většinou vůbec není čas. Tábory nejsou masové, na devět dětí připadá jeden vedoucí, takže tu panuje velmi přátelský a osobní přístup,“ potvrzuje koordinátorka Jana Kolafová.

Od mámy se nehnu

Trendem posledních let se stávají tak zvané příměstské tábory. Důvodů je hned několik. Podle jabloneckého DDM Vikýř nejsou například tak drahé. To je v době vysoké nezaměstnanosti podstatný argument. Ve Vikýři vyjde týdenní pobyt na zhruba na 180 korun denně. Kromě programu je v něm zahrnuto i jídlo a pití.

Mezi letošní novinky tu patří tábor pro postižené děti zahrnující canisterapii, tedy pobyt s pejsky a příměstský tábor pro předškoláky. Tedy jakousi prázdninovou školku. Mezi nejoblíbenější z příměstských táborů patří také ty, které už patnáct let pořádá katedra tělesné výchovy Technické univerzity v Liberci. Frekventanti si vyzkoušejí například základy lezení či kanoistiky. V nabídce je i florball nebo třeba frisbee.

„Já na příměstských táborech zase oceňuji to, že probíhají v týdenních turnusech. Lépe tak vykryjeme prázdniny a dcera si navíc může vybrat z více programů. Pravidelně chodí třeba na příměstský výtvarný tábor,“ říká maminka desetileté Alice. „Na tom klasickém byla jednou a hrozně se jí stýskalo,“ dodává matka děvčátka.

Právě stesk po domově je stále častější důvod, proč děti dávají přednost denním táborům v místě bydliště. Stráví čas zajímavým programem s vrstevníky a večer se vrací domů. „Takových dětí přibývá. Nechtějí se vzdálit příliš z domova,“ potvrdila jedna z vedoucích. Příčin může být několik. Včetně toho, že rodiče tráví v práci stále víc času a děti si je tak chtějí užít i o prázdninách. To je ovšem otázka spíš pro dětského psychologa.

Děti láká příroda

Ne všechny děti se ale drží máminy sukně a především ty starší láká dobrodružství a pobyt v přírodě. Pro generaci, která je přesvědčena, že oheň se zapaluje knoflíkem a teplo se řídí systémem v počítači, je život pod stanem vyhledávaným dobrodružstvím.

„Stává se, že některé zpočátku ohrnují nos, protože tu není internet nebo signál na mobilní telefon. A vodu jsou zvyklé pouštět si jen z kohoutku. Ale když si na vlastní kůži vyzkoušejí, jak rozdělat oheň a postarat se o základní potřeby , tak je to začne bavit. Navíc se tu naučí zásadní věc pro život a sice, že se člověk musí o všechno zasloužit,“ říká Petr Onodi z Jablonce, který už řadu let působí jako vedoucí na klasickém táboře Zapomenuté údolí u Českého Šternberka.

Nebojte se otázek

Při výběru tábora je podstatná nejen reference o jeho kvalitě a finanční dostupnost. Cílem ani není jen to, aby dítě přečkalo kus prázdnin, ale především jde to, aby se na táboře dítěti líbilo. Naučilo se něčemu novému, našlo si kamarády a získalo zajímavé prožitky. Ptejte se svých dětí, co by si od pobytu na táboře přály. Při výběru byste neměli zapomenout, že na tábor jede váš potomek a nikoliv vy. „Pokud dítě jede někam, kam nechce, možná si zvykne, ale třeba také ne. A týden či čtrnáct dní pro něj bude utrpením,“ zdůrazňuje server www.jarodic.cz, na kterém najdete řadu zajímavých informací a užitečných rad. Další tipy naleznete také například na internetovém portálu www.detske–tabory.info.

Co je dobré vědět


při výběru tábora dejte na doporučení známých

dobrým vodítkem je tradice tábora

pokud máte doma malého „stýskavce“ pošlete ho na tábor s kamarádem či sourozencem

pokud jede dítě na tábor poprvé, pošlete mu dopis už před odjezdem.

malým dětem pište klidně každý den – třeba pohlednici

posílejte jenom dobré zprávy

Pište dobré zprávy

Pokud se vaše dítě chystá na tábor poprvé, možná neuškodí pár osvědčených rad. Zejména malým dětem pište na tábory co nejčastěji. Klidně každý den. Dobrou „vychytávkou“ je poslat první dopis s předstihem, aby jej dítě dostalo hned na začátku pobytu, kdy je jeho stres největší.

Je také dobré psát výhradně dobré a povzbudivé zprávy. „Dítě velmi citlivě reaguje na nepříjemné informace z domova. Určitě nezmiňujte, jak moc se vám po něm stýská nebo že onemocnělo domácí zvíře. Pokud dojde v rodině k něčemu vážnějšímu, ušetřete ho a sdělte mu to až po návratu. Dítě mimo domov a bez rodičů může zbytečně trpět steskem, nejistotou a starostmi o své blízké,“ doporučují psychologové. Na druhou stranu je zbytečné prožívat dětský tábor jako nějaké psychodrama, které dítě rozhodí nejméně do příštích prázdnin. Dopřejte svému dítěti nerušeně prožít prázdninové dobrodružství. Překonávání překážek k nim rozhodně patří. Stejně jako trocha nepohodlí.

Škola života, kterou dítě prožije na táboře patří k těm nejlepším a každý by ji měl alespoň jednou v životě absolvovat. Mávněte proto rukou nad zděšenými výkřiky typu: „Není tu splachovací záchod“ a věřte, že o děti je na táboře po všech důležitých stránkách dobře postaráno.