Zaměstnavatelé však mají většinou zájem o brigádníky pro dlouhodobější spolupráci. Snazší je tak sehnat brigádu na měsíc či na celé prázdniny než na jeden nebo dva týdny, zjistila ČTK.

Brigádu nebo stálou práci nabízí aktuálně Student Agency. Pro žluté autobusy na lince Liberec - Praha přijme až 20 stevardů. "Potřebujeme doplnit tým, protože zkušení stevardi odcházejí na mezinárodní linky, ale také do našich vlaků, na lince z Liberce do Prahy navíc posilujeme spoje, a proto potřebujeme víc lidí," řekl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Je to šance nejen na letní brigádu, ale například i pro čerstvé maturanty. "Mnoho maturantů si chce užít poslední prázdniny a hledají zaměstnání až po skončení prázdnin. Pak toho mnohdy litují, v září se šance získat práci snižuje," doplnil Martin Chomča ze Student Agency.

Podle personálních agentur zájem o brigádníky, ale také o stálé pracovníky roste. "Dlouhodobě je poptávka po lidech pro technické profese hlavně v oblasti automotive. Teď ale roste zájem také o manuální dělníky, obsluhu linek, protože se zvyšuje výroba," řekl ČTK Robert Machart, jednatel společnosti Práce Liberec (dříve Agentury Jobstudent), která na trhu působí 20 let a ročně zajistí práci pro několik tisíc lidí. Zájem studentů o letní brigády podle něj ale rok od roku klesá. "U mladých lidí do 18 let je zájem o brigády stabilní, jenže ti nemají moc šancí práci najít," dodal.

Za 20 let existence liberecké pracovní agentury se podle Macharta situace na trhu výrazně změnila. "Ze začátku to bylo volnější, ze strany zaměstnavatelů nebyl takový tlak na stálé lidi, tlak na kvalitu a produktivitu je ale teď tak velký, že lidé zaměstnaní krátkodobě ji nejsou schopni dodržet," vysvětlil. Mnohé se podle něj změnilo také u studentů. "Požadavky škol jsou dnes takové, že ti lidé často ani nemají čas chodit do práce nebo se snaží najít si nějakou stáž či praxi v oboru, také jejich finanční požadavky jsou jinde," řekl Machart.

Zatímco zaměstnavatelé by podle něj nejraději brigádníkům vypláceli jen minimální mzdu, studenti by na brigádě naopak chtěli i kolem 200 až 500 korun na hodinu. Mzdy pro brigádníky se ale běžně pohybují v průmyslu kolem 60 až 90 korun hrubého na hodinu, v administrativě mohou dosáhnout i dvojnásobku. "Tam jsou ale požadavky na znalost jazyků a samozřejmostí je znalost práce s počítačem," řekl Machart. Takových míst je ale podle něj na trhu málo.