„V těchto dnech máme k dispozici v naší nabídce přibližně šedesát míst denně, což je rozhodně lepší než na začátku roku,“ upřesnil Robert Machart, který zlepšení již v lednu předpovídal.

Avizoval totiž, že kromě zvýšené poptávky po brigádnících v období MS 2009 přijde doba, kdy zaměstnavatelé budou upřednosťňovat krátkodobé zaměstnání, protože se jim vyplatí více, než kmenoví zaměstnanci.

„Předpoklad se naplnil, i když ne v takové míře, jak jsme doufali. Ovšem je pochopitelné, pokud má firma výrobu na nule, že nepotřebuje ani brigádníky,“ pokračuje Machart s tím, že podle jeho zkušeností si firmy, jichž se krize dotkla, drží pár stálých osvědčených zaměstnanců. Mimo ně pak na kratší dobu zaměstnávají brigádníky pouze v případě, že dostanou nějakou mimořádnou zakázku.

Výhodou současné situace podle Roberta Macharty je fakt, že jak Jobstudent, tak i jednotliví zaměstnavatelé mohou klást důraz na kvalitu. „Díky možnosti selekce dostávají zaměstnavatelé k dispozici brigádníky, kteří chtějí opravdu pracovat. nestává se tedy jako v minulosti, kdy byl brigád nadbytek, že si přijdou do práce například jen posedět, “ vysvětlil Machart.

Studenti už shánejí brigády na prázdniny

Podle jeho infomací nabídka krtákodobých zaměstnání prochází napříč celým spektrem možností. Od administrativních prací v hypermarketech přes pokladní, brigádníky shánějí i výrobní firmy z automobilového průmyslu i mimo něj. „Je však zatím velmi předčasné odhadovat, jak to bude s brigádami vypadat přes prázdniny. V Liberci se dá situace odhadnout maximálně na 14 dní dopředu,“ doplnil Robert Machart s tím, že jasno bude až ve druhém červencovém týdnu, a to s ohledem na svátky na počátku měsíce.

Studenti se však po možnosti si ve svém volnu přivydělat pídí již nyní. „Sháním nějakou brigádu už nyní. Přes rok nemám moc času, ale v červenci si chci vydělat, abych mohl v srpnu trochu cestovat a užívat si. Všichni mě v Liberci odkazují, ať se zeptám na začátku července, jenže mám strach, že to už zase naopak budou místa zabraná,“ svěřil se Jan Tomášek, středoškolák z Liberce.

Kromě toho doplnil, že počká do poloviny června a pokud nic nesežene, pokusí se zajistit si brigádu v Praze. „Klidně i za cenu dojíždění. Ale tam se vždycky nějaká slušně placená práce najde,“ zdůvodnil možné řešení Tomášek.