Heinrich-Mann-Strasse je ulice na okraji německé Žitavy, města ležícího u hranic s Českou republikou, jen pár kilometrů od Liberce. V noci z úterka na středu tam došlo k výbuchu, který podle informací deníku Sächsische Zeitung a dalších německých médií cílil na končící žitavskou radní Ramonu Gehringovou zastupující levicovou partaj Die Linke (Levice). Incidentem se zabývají němečtí policisté.

„V činžovním domě na Heinrich-Mann-Strasse v Žitavě explodovalo výbušné zařízení v úterý krátce před půlnocí. Přesná příčina je v současné době objasňována. Nikdo nebyl zraněn, při výbuchu se rozbilo několik oken a došlo k značným hmotným škodám,“ uvedli v tiskové zprávě saští policisté.

Na místě kromě policistů zasahovali také hasiči. Událostí se teď zabývá speciální policejní útvar Soko Rex řešící extremismus a terorismus. „Vyšetřování zahájil, protože v současné době nelze vyloučit politickou motivaci,“ dodali policisté. Ti se rovněž obrátili se žádostí o pomoc na ty, kteří se tou dobou v lokalitě pohybovali či mají jiné informace o možném pachateli.

Po srážce s bezohledným motorkářem skončil policista v nemocnici.
FOTO: Policista zasahoval ve Vratislavicích u nehody, najel do něj motorkář

Podle deníku Sächsische Zeitung je žitavská radní ve městě známá svými jasnými a leckdy provokativními názory. Před pěti lety vystoupila se svou přednáškou i na Liberecku, na levicové akci zvané Antikapitalistický kemp.

Zastrašit se nenechá

Žitavská frakce strany Die Linke, kterou Ramona Gehringová zastupuje, ve svém tiskovém prohlášení uvedla, že se násilí nesmí stát prostředkem politické debaty. V tomto prohlášení také sama Gehringová útok potvrdila. „Jsem útokem hluboce šokována, jen náhodou se při něm nikdo nezranil. Nenechám se ale zastrašit a budu nadále prosazovat lidskost a tolerantní společnost,“ uvedla Gehringová.

Incident už odsoudil například žitavský primátor Thomas Zenker (ZKM). „Všichni víme, že tón politické debaty je mnohem drsnější, že zvláště v online médiích jsou pomluvy, fake news, urážky a výhrůžky na denním pořádku. Už to se těžko snáší. Nyní ale někdo v Žitavě aktivně překročil práh aktem, který ohrožuje druhé. To je absolutně odsouzeníhodné, bez ohledu na to, o jaké politické proudy se jedná,“ uvedl Zenker.

V Žitavě aktuálně probíhá sestavování nové městské rady. Její ustavující zasedání je naplánováno na konec srpna. V komunálních volbách, konaných na konci května, zde nejvíce uspěla partaj Alternative für Deutschland (Alternativa pro Německo), která bývá označována za populistickou. Alternativa pro Německo v šestadvacetičlenné radě získala sedm křesel. Levicová Die Linke skončila čtvrtá se třemi křesly, Gehringová už v nové radě nezasedne.

Hasiči. Ilustrační foto.
Přibývá výjezdů, krajští hasiči nutně potřebují peníze. Jinak omezí svou činnost