Situace se však v minulých dnech výrazně zkomplikovala. Liberecká radnice nedostala potřebnou dvousetmilionovou dotaci, o kterou žádala Evropskou unii. „Naše žádost skutečně neuspěla, protože schvalovací orgán přiřkl větší důležitost jiným projektům,“ potvrdil mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.

Dotace měla tvořit tři čtvrtiny nákladů na všechny potřebné rekonstrukce. Zateplení škol spolkne přibližně 220 milionů korun, budova Uranu dalších zhruba padesát.

„Je to pro nás nepříjemná zpráva. Vyměnit okna a zateplit fasádu potřebujeme dlouhá léta, protože vytápění celého objektu školy je pro nás finančně velmi náročné,“ řekl Deníku Jiří Dvořák, ředitel základní školy Lesní, která je jednou z vytipovaných škol.

Město počítalo, že v případě úspěšnosti žádosti o dotaci začne se zateplováním již letos v březnu. Termín zahájení prací je nyní v nedohlednu, školy však určitou naději stále ještě mají. Město totiž na poslední chvíli stihlo podat další žádost do třetí výzvy stejného operačního programu.

„Rozdělili jsme proto žádost do jednotlivých projektů. Jedná se však pouze o objekty škol a školek. Budova Uranu půjde k předkládání do další výzvy,“ uvedl Martin Korych s tím, že v případě úspěchu nové žádosti by realizace zateplení mateřských a základních škol mohla začít již v tomto roce.

Konkrétně se jedná o základní školy Jabloňová, Barvířská, Vrchlického, Aloisina Výšina a Lesní a mateřské školky Sluníčko, Stromovka, Delfínek, Kamarád, Beruška, Motýlek, Jablůňka a Malínek. Tyto školy tak na potřebné stavební úpravy budou čekat dál. Výhradně se jedná o pavilonové objekty, což bylo také kritériem pro jejich výběr. V budovách proběhly audity, které měly za cíl odhalit nejnákladnější objekty.

Budova Uranu, kde sídlí sociální odbor libereckého magistrátu, potřebuje akutně zlepšit podmínky pro úředníky, kteří v ní pracují. „V létě je tu nesnesitelné vedro a v zimě mrzneme. Připadáme si tady jako ve skleníku,“ řekla Deníku úřednice, která si však nepřála zveřejnit své jméno.