Nanotechnologie je už několik let považována za obor budoucnosti. Obecně se zabývá výrobou a využíváním produktů v měřítku řádově nanometrů (obvykle cca 1–100 nm), tzn. 10 na minus devátou miliardtinu metru, což je přibližně tisícina tloušťky lidského vlasu.

Jeho důležitost pro průmyslová odvětví lze odvodit i na základě pověsti, které se těší, a podle níž má přinést doslova revoluci v materiálech 21. století. Některé současné poznatky pro jeho využití dokonce předbíhají řadu fiktivních témat z vědeckofantastické literatury.

Špičková stáž pro studující talenty

Fakt, že se v souvislosti s nanotechnologiemi dostalo pozornosti právě liberecké univerzitě, však není náhodný. Právě na její Katedře netkaných textilií totiž spatřil světlo světa unikátní výrobní postup, díky němuž je možné nanovlákna a nanovlákenné textilie vyrábět v průmyslovém měřítku.

Technologie byla následně i patentována a pro reálné využití zpracována libereckou firmou Elmarco, která byla univerzitě ve vývoji dlouhodobým partnerem. Ta dnes také, jako první na světě, zařízení na výrobu nanovlákenného materiálu vyrábí a prodává pod označením NanospiderTM.

Odborníci Elmarca budou i nadále s univerzitou spolupracovat. Kromě jiného například vyučovat nový předmět „Inovace a podnikání v oblasti nových technologií“, který díky podpoře Evropské unie může nyní univerzita nabídnout.

„Firma Elmarco připravuje výuku tohoto nového předmětu a navazuje tak na dosavadní plodnou spolupráci, ze které vzešel mimo jiné klíčový patent pro technologii NanospiderTM. Počítáme také, že přijmeme několik studentů na odborné stáže v našich špičkově vybavených provozech a v novém výzkumném centru a nabídneme témata diplomových prací. Pro ty nejlepší počítáme i s případnou nabídkou zaměstnání,“ nastínil spolupráci v rámci projektu ředitel obchodní strategie Elmarca Stanislav Petrík s tím, že předmět bude nabízen pro široké spektrum studentů v technických oborech.

S angličtinou se otevřeme světu

Kromě Elmarca budou s univerzitou spolupracovat další čeští a zahraniční partneři např. z Belgie, Itálie a Francie. Do výuky vstoupí i odborníci z Fyzikálního ústavu Akademie věd se samostatnými přednáškami.

Na interaktivním webovém portálu nano.tul.cz pak zájemci naleznou e-learningové studijní materiály k většině vyučovaných předmětů. V průběhu let 2011-2013 převedou realizátoři projektu především magisterský studijní program Nanotechnologie do angličtiny. „Je to nezbytný krok, pokud chceme, aby u nás studovalo více zahraničních studentů. Již nyní jsou prakticky všechny podstatné informace a podklady ke studiu v angličtině,“ říká vedoucí projektu Josef Šedlbauer z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.