Funguje jednoduše. Lidé na vozíku si ho mohou vyzvednout na jednom z mnoha kontaktních míst a odemknout si s ním toaletu všude tam, kde je uzamčena takzvaným eurozámkem. U nás, stejně jako v zahraničí. Klíč je univerzální a lidé ho získají zdarma. Díky němu se mohou beze strachu vydat na výlet třeba vozíčkáři. Právě ti se často dostávají do situací, kdy je toaleta pro imobilní občany obsazena někým, komu se nechtělo prostě čekat.

MAJÍ HO ZDARMA

Určen je ale i pro lidi s některými dalšími problémy. Euroklíč mohou zdarma získat držitelé průkazu TP, ZTP, ZTP/P, držitelé WC karty, diabetici, stomici, onkologičtí pacienti, lidé trpící roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, nespecifickými střevními záněty jako Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou, močovými dysfunkcemi a dalšími onemocněními. Stačí vyplnit formulář a klíč získáte nastálo. Nárok na něj mají i rodiče s malými dětmi do tří let, ti ho však musí po naplnění věku dítěte vrátit.

Euroklíče poskytuje krajský koordinátor Národní rady osob se zdravotním postižením, informace lze podle náměstka libereckého hejtmana Pavla Svobody získat také prostřednictvím obecních úřadů nebo úřadu práce. Dostupné informace lze nalézt i na stránkách www.euroklic.cz.

V Libereckém kraji je takový „eurozáchod“ například na terminálu ve Fügnerově ulici v Liberci, konečné tramvaje v Jablonci nad Nisou, železničních zastávkách v Tanvaldu, Hejnicích či Novém Boru a od včerejška nově také na zámku Sychrov. Ten je zatím první a jedinou památkou v ČR, která se k projektu v rámci Národního památkového ústavu (NPÚ) připojila.

„Projektem navazujeme na dlouhodobou snahu vyjít vstříc lidem se speciálními potřebami. Věřím, že tímto krokem přispějeme lidem se sníženou schopností pohybu, rodičům s malými dětmi a seniorům ke zpříjemnění návštěvy,“ řekla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Dodala, že cílem památkové péče je postupná instalace eurozámků i na další objekty památkové péče.

Její přístup ocenil i předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, iniciátor projektu, který se u nás naplno rozběhl v roce 2007. V zahraničí je ale znám už 20 let. Podle něj přispěje instalace dalších eurozámků a distribuce euroklíčů mezi nemocné a zdravotně postižené k důstojnosti a dostupnosti jak technických, tak sociálních zařízení.

„Dosud se u nás instalovalo 1200 eurozámků a rozdalo 50 tisíc euroklíčů,“ uvedl Krása. To by však podle něj nebylo možné bez zodpovědných partnerů. Ocenil, že od včerejška mezi ně patří právě i NPÚ.

PODPORA KRAJE

Liberecký kraj finančně projekt podporuje od roku 2015. Každý rok na něj přispěje částkou 80 tisíc korun. Podle Krásy je nyní v kraji 35 nainstalovaných eurozámků. „Dobrou zkušenost máme třeba s hypermarkety,“ zmínil náměstek Svoboda. Eurozámky lze nalézt i na všech čerpacích stanicích Benzina.

I když se podle Krásy podpora lidí s postižením od revoluce výrazně zlepšila, což je to znát například na stavu chodníků, stále ještě máme rezervy. „Je to škoda. Stát z fondu dopravní infrastruktury ročně uvolňuje v rámci programu imobility 250 milionů korun. Některé obce z něj ale přitom vůbec nečerpají,“ dodal Václav Krása.