„Výběrová řízení považujeme za účelová, obeslaný byl předem známý okruh uchazečů. Zajímavé je, že ti největší výrobci energií, jako je ČEZ prodej nebo RWE, byli rovnou vyřazeni,“ upozornil opoziční zastupitel Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Celkem to přišlo kraj na deset milionů,“ dodal.

Jedna ze zakázek měla například za cíl analýzu energetické spotřeby u organizací zřizovaných krajem, další návrh nové koncepce a třetí přípravu zadávacího řízení. „Rád bych věděl, proč nebyly zakázky zveřejněny na webu kraje? A proč nebyla při nich využita elektronická aukce?“ ptal se další opoziční zastupitel Marek Pieter (SLK).

Náměstek hejtmana Zdeněk Bursa (ČSSD) vysvětlil, že až po půl roce od startu energetických úspor bude mít teprve kraj jasno, kolik doopravdy ušetřil.
„Opozice bude kritizovat vždycky a všechno. Směrnice je přístupná na webu. To je vaše chyba, že jste ji tam neviděli,“ bránil se náměstek Bursa. „Výběrové řízení bylo standardní, všechny firmy měly podmínku, že se musejí vejít do dvou milionů. A to splnily,“ doplnil.

Podle dřívějších prohlášení hejtmana Stanislava Eichlera chce vedení kraje uspořit na energiích až 200 milionů korun. K tomu Jiří Drda (SLK) připomněl, že pokud se z nynějších zhruba 500 organizací kraje stanou najednou velkoodběratelé, musejí spotřebovat energie v předem dohodnutém množství. „Jinak je čekají sankce,“ vysvětlil Jiří Drda. Na to odpověděl Zdeněk Bursa, že není odborník na tuto problematiku.

„Bude to podle odběru. Organizace s menší spotřebou zůstanou malo nebo středoodběrateli,“ řekl hejtman Stanislav Eichler (ČSSD). Tím ale nahrál Martinu Půtovi. „Když se nic nemění, pak nechápu, proč musel kraj zřídit hned tři nová pracovní místa energetiků?“ zlobil se Půta. Bursa opáčil, že jsou prostě ti lidé potřeba.

Jedno z nových míst obsadí Pavel Jeništa z Vratislavic nad Nisou, sociální demokrat, který svým odstoupením z kandidátky umožnil vytvořit v tomto městském obvodu koalici Starostů s komunisty. Tak se starosta Lukáš Pohanka stal znovu starostou.