Jak už Deník informoval, rozšiřování dolu připraví danou oblast o spodní vody. „To nejsou žádné prognózy vycucané z prstu," varuje starosta Frýdlantu Dan Ramzer. „Potvrzuje to několik studií, včetně té od agentury Aquatest. Už teď tady došlo vlivem Turówa o pokles hladiny spodních vod o 3-12 metrů."

A protože se má důl rozšiřovat a těžit se má v ještě větší hloubce než dnes, hrozí velmi reálně, že některá prameniště zcela vyschnou. „V postižené oblasti žije přes 30 000 lidí. Nemůžeme čekat, až ta voda začne úplně mizet, ale snažíme se reagovat. V první řadě bude nutné propojit stávající vodovody a posílit vodojemy a prameniště. Budou se tam muset stáhnout potoky odjinud, aby ta prameniště mohla dál fungovat," vysvětluje náměstek hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný.

Na Frýdlantsku tak půjde v první fázi hlavně o oblast Dětřichova, Višňové, Frýdlantu a Bulovky. „Vodovody dnes chybí i ve Vítkově a Václavicích," pokračuje Jadrný. „V Uhelné byl kdysi také samostatný vodovod, ale dnes už nestačí. Je potřeba místa, kterým hrozí ztráta vody, navzájem propojit vodovodní sítí a posílit tam vodojemy."

Deset milionů korun, které kraj obcím do začátku poskytne, je ale jen pomyslnou kapkou v moři. „Jen příprava projektové dokumentace vyjde asi na sto milionů," říká starosta Ramzer. „Ale je potřeba vládě ukázat, že tady nesedíme s rukama za zády a nic neděláme, ale že dáváme do toho i své peníze. Ta hlavní pomoc ale musí přijít od státu, potažmo od toho, kdo to celé způsobil," pokračuje Ramzer.

Musí pomoci stát

Příští týden má hejtman Martin Půta schůzku s premiérem Bohuslavem Sobotkou, aby ho o celé situaci informoval. Bez pomoci státu se nedá zásobování vodou v příhraničí vyřešit.

„Tady se 60 roků těží uhlí na samé hranici našeho státu. 40 roků jsme v rámci bratrské spolupráce byli ticho. Očekávat, že najednou Poláci budou lusknutím prstu vstřícní a těžbu zastaví, když jsou tam takové zásoby, je nereálné. Je ale nutné udělat vše proto, aby oblasti, na které má rozšiřování dolu vliv, získaly finanční kompenzace a aby stát, potažmo vlastník dolu, pomohl financovat nový systém zásobování vodou," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Náklady na nový vodovodní systém se přitom odhadují na dvě miliardy korun.