Když stoupám po schodech do libereckého studia Polechicas, hlavou se mi honí, s jakým zraněním asi budu odcházet. Historky, které jsem o pole dance slyšela, končily většinou spáleninou, odřeninou nebo alespoň modřinou. V horším případě došlo i na vyvrknutý kotník nebo něco naraženého.Majitelka studia mě pozvala rovnou na hodinu pokročilejších, takže jsem byla zvědavá, co si na mě vymyslela.

Na začátku lekce se učím pouze ladně vinout kolem tyče, což mi připadalo docela komické. Poté zkouším něco ostřejšího otočku ve vzduchu okolo tyče. Tady už mi nějaká ta spálenina nohy hrozí, ale dá se to přežít.

Velice pozitivně hodnotím, že při téměř každém cviku na tyči cítím břicho. Prakticky celé tělo posiluji vlastní vahou.

Holky kolem mě cvičí téměř samy nebo se navzájem opravují či si dělají záchranu. Lektorka se tedy může více věnovat mně jako nováčkovi. „Chcete si vyzkoušet i něco hlavou dolů?" zkouší mě opatrně. Trošku se bojím, ale sranda musí být.Takže si klekám k tyči, stavím se „na hlavu" a nohy vyšvihnu nahoru. Zvláštní pocit, ale není to těžké. „Chce to ještě něco drsnějšího. Jak máte silné ruce?" lanaří mě instruktorka Lucie.

Zase hlavou dolů

Pevně se chytnu se rukama tyče a nohy opět vykopávám nahoru a obepnu jimi tyč. Slečna učitelka mě jistí, ale nechá mě asi patnáct sekund trčet hlavou dolů samotnou. Mám pocit, že sletím dolů, ale musím se udržet, pak už ji prosím, aby mě sundala.

Přestože při pole dance člověk zapojuje většinu svalů, po hodině cvičení už mě docela bolí ruce, i když na nich všechno nestojí.

Kromě tyče mě láká i obruč. S ostatními slečnami si tedy vyzkoušíme akrobacii i na ní. Kupodivu je to jednodušší, možná více teatrální až cirkusácké. Nakonec se zase vracím k tyči.

Hodinu pole dance jsem si určitě užila. Myslím, že je to pohybová aktivita pro sebevědomé ženy. Určitě se díky ní dá hodně zpevnit tělo a překvapilo mě, že není omezená váhově, ani věkem. A většina partnerů asi doma ocení, když jim uděláte soukromé představení.

9 otázek na instruktorku Lucii Literovou

POLE DANCE. Na tyči posilujete vlastní vahou těla. Za tři měsíce se u nás dámy ladně točí okolo tyče i na ní

Kdy zhruba vzniklo pole dance a dá se považovat za sport nebo je to spíš tanec. Trošku mi to evokuje i tančení v klubu. Kdy se z toho stalo cvičení pro obyčejné ženy?

První pole dance vznikl u afrických kmenů, kdy ho tančili muži na dřevěných kůlech… Nicméně v průběhu staletí prošel mnoha změnami. Zatímco kdysi mohl být spatřen pouze ve vykřičených domech a pánských klubech, v současnosti nabírá úplně jiný, nový směr.

Dříve byl spojen se striptýzem, ale nyní je uznávanou součástí fitness aktivit, umění, smyslnosti a uvolněním stresu. Díky několika světovým organizacím, které zaštiťují pole dance jako regulérní sport, se pohled na toto umění zcela mění.

Jak jste se vy dostala k pole dance?

Já a pole dance? Vzniklo to tak, že jsem si hledala na Youtube různé styly tance. Od mala jsem ráda tančila. Hledala jsem něco, co bych si mohla cvičit doma.

Čistě náhodou jsem narazila na tanečnici Jenyne Butterfly (světová špička v pole dance) a její video a byla jsem s toho v transu, co dovede. Hledala a zjišťovala jsem si více o tomto tanci. Našla na netu tyč a do týdne mi doma stála a já se začala učit sama dle videa a knížky.

V čem je revoluční? Pamatuji si, že jsem po první hodině hodně cítila břicho, stehna i zadek. Takže nejdůležitější partie pro ženy.

Pole dance je o překonávaní sebe sama. Každou hodinu překonávají slečny určité překážky (strach se zaklonit nebo jít hlavou dolů atd.), aby zvládly cvik. V tom je pole dance výjimečný. Zvyšuje sebevědomí.

Posiluje také celé tělo, zlepšuje kondici, ale i flexibilitu. V našem studiu se pole dance vyučuje po malých krůčcích, aby každá tanečnice i bez předchozích sportovních aktivit postupně nabyla sílu a dokázala držet tempo s ostatními. Základní spiny (otočky) a pozice se dají pochytit velmi rychle. Během několika týdnů zaznamená každá tanečnice výrazné pokroky.

Cvičí na tyči i muži? Chodí k vám nějaký?

Sem tam to zkusí kluci, kteří u nás cvičí break dance, jinak ne, což je veliká škoda.

Kolikrát týdně musí dámy chodit, aby to k něčemu bylo?

Stačí minimálně jednou týdně… Samozřejmě pokud chodí 2x či 3x, pokroky jsou vidět víc a víc.

Po jaké době se dostanou do fáze, kdy už to vypadá hezky a ladně?

No, otázka je, jestli slečna před tím dělala nějaký tanec a už má ladnost danou, nebo se ji učí. Někomu je dáno do vínku a ladnost je vidět po jedné hodině. Ale většinou do tří měsíců umí holky krásně a ladně všechny točky.

Doporučila byste to i plnoštíhlým ženám? Dá se „u tyče" zhubnout?

Na věku, váze či fyzických schopnostech nebo sportovní minulosti nezáleží. Pole dance mohou dělat i plnoštíhlé ženy. Musím říci, že jich pár mám a valí lépe než o několik kilogramů lehčí dámy. Stejně tak máme i starší ženy kolem 50 let a zvládají i těžké věci úplně bez problémů.

Zhubnout se samozřejmě dá. Pole dance je hodně silový sport, takže slečny naberou svaly a tuk zmizí. Nahradí vám to hodiny v posilovně, jelikož posilujete s vlastní vahou.

Jde pole dance kombinovat i s jinými sporty?

Pole dance je dobré kombinovat třeba s běháním nebo jízdou na kole a zaručeně zhubnete. Dále je dobré kombinovat s nějakým tanečním stylem. Jelikož pole dance se dá skvěle spojit s tancem jiného stylu. Máme workshopy na pole dance latino, pole dance twerk, já osobně pole dance kombinuji se street dancem, který jsem dřív tančila.

Někdy se necvičí jen u tyče, ale existuje i kruh. Je velký rozdíl v těchto pomůckách?

Závěsná akrobacie na obruči nebo-li aerial hoop. My ho máme, jako jediné studio v ČR ho učíme v ceně pole dance. Dívky se naučí základy.

Je o malinko lehčí než cvičení na tyči. Obruč má podobné prvky, které jsou spíše o tom, být na obruči krásná. Doporučuji vyzkoušet.