"Naším cílem bylo, aby se do akce zapojilo co nejvíce lidí. Zájem veřejnosti nás mile překvapil, stromy si objednávají spolky, školní kolektivy a podobně. Svůj strom samozřejmě zasadí i zástupci města," uvedla mluvčí Chrastava Věra Baumgartnerová. Svůj strom si tak mohou vysadit spolky, sportovní oddíly, školní kolektivy, firmy, ale i jednotlivci nebo například rodiny K dispozici budou jabloně, švestky, hrušky, třešně, ořechy a další. Každý si tak může vybrat strom, který je mu nejbližší.

Před několika lety na stejném místě místní zemědělci alej vysázeli, protože ale chyběla následná péče, není v současnosti stromořadí příliš hezké, ani funkční. V rámci komunitní výsadby nové aleje na místě zůstanou perspektivní kusy a nové stromy doplní původní záměr.

Výhledy nad Vítkovem jsou mezi turisty oblíbené, vrátil se tam i altán.
Na Výhledech nad Vítkovem ukradený altán nahradila věrná kopie, láká k návštěvě

Společné sázení je naplánované na sobotu 19. listopadu. "Na místě budou připravené výsadbové jámy a každý, kdo se zapojí, může svůj strom vlastnoručně zasadit. Všechny stromy budou opatřeny podpůrným kotvením a dalšími ochrannými prvky, například pletivem proti okusu zvěří. Budou se také pravidelně zalévat a udržovat," vysvětlila Baumgartnerová.

Za několik let, až stromy povyrostou, budou lidem procházejícím těmito místy poskytovat nejen potřebný stín, ale i ovoce, které bude vítaným zpestřením při procházkách.

Náklady na projekt jsou ve výši necelých 310 tisíc korun a jsou plně hrazeny z finanční podpory Státního fondu Životního prostředí České republiky.