Dům Vína se v Jablonci stal za léta působení doslova vinařskou oázou a centrem dostaveníček milovníků dobrého moku. V adventní době zde čepují také Štědrý svařák a při něm je čas na povídání. Tentokrát s Marcelou Žďárskou.

Na transparentu Dům vína přibylo Chateau Lednice. Ta je od Jablonce dost daleko. Proč?

Letos došlo k výraznému propojení našich aktivit s tímto významným vinařstvím. Výsledkem je to, že můžeme našim spokojeným zákazníkům nabídnout vína za ceny vinařství.

Zájemce můžeme pozvat přímo do nádherného Lednicko – valtického areálu, ukázat jim vinohrady, na kterých zrají hrozny pro naše vína, věnovat se jim při poznávání krás jižní Moravy i unikátního Valtického Podzemí.

Technologové a sommelieři vinařství často navštěvují Dům Vína a seznamují zájemce nejen s víny ale i s tajemstvím výroby vína a oblastmi vinohradů. Nezapomínáme však ani na nabídku zajímavých vín nejlepších moravských vinařů.

Otevřeli jsme také vinotéku v libereckém obchodním centru Forum. Stali jsme se tak největším specialistou na víno v Libereckém kraji.

Víno je pro dospělé. Co děláte pro děti?
Vedle zářijového Dýňobraní jsme na podporu dětského oddělení jablonecké nemocnice přišli s akcí Štědrý svařák. Svařák, který zahřeje hned dvakrát, poprvé sám o sobě jako vynikající zimní horký nápoj, a podruhé u srdíčka, vědomí, že pomohu dobré věci. Již jsme odevzdali z výtěžku této akce přes deset tisíc korun.

A zákazníkům za každý nákup nad dvě stě korun teď před Vánocemi dáváme láhev Rychlých špuntů zdarma.

Co máte přichystaného pro letošní vánoční nabídku?

Snoubení vánočních pokrmů s víny Lednicko – valtického areálu. A především přítomnost našich uznávaných sommelierů přímo v Domě Vína v Jablonci i v Liberci. Mohou tak doporučit nejvhodnější vína nejen pro vánoční hodování, ale také doporučit víno či vinařský doplněk jako dárek pro přátele či blízké.

Rozšířili jsme také sortiment o další zajímavá vinařství, namátkou jmenuji vinařství Václava Šalši, nebo ze zahraniční nabídky jedinečná vína z oáz v Peru. Na své si jistě přijdou i milovníci specialit – například ledových, slámových vín, výběru z bobulí, netradičních odrůd. Na základě vyslovených indicií splníme i vytušené přání.

Nezapomínáme ani na příznivce pravých ovocných destilátů a obdivovatele Kittelovy apatyky. Umíme nabídnout i vhodné dárky pro domácí sommelierství – například ručně kované stojánky na víno, dekantační karafy či sady na otevírání a podávání vín. Nabízíme i archivní vína.

V jakém znamení budou vaše soukromé Vánoce?
Po tom šíleném předvánočním shonu si je chci opravdu užít se svými blízkými. Ke klasické štědrovečerní večeři budu mít připraveno Sylvánské zelené 2009, které nádherně doprovodí řízek z kapra a bramborový salát. Navíc má až meditačně – nostalgické tóny ve vůni.

Na Boží hod vánoční bude také klasika do křupava upečená kachna v kombinaci s letošním Modrým Portugalem. K posezení u vánočního závinu se těším na Rulandské šedé ve výběru z hroznů …

Tradiční silvestrovské speciality doplní suchý Ryzlink vlašský a přípitek bude novým francouzským Soare sektem elegance, který byl vyvinut speciálně pro mlsné české jazýčky.