Hlasování o novém vedení města proběhne na ustavujícím zastupitelstvu, které lídr vítězného Nezávislého bloku (NB) Tomáš Hocke svolal na večer 30. října do sálu zdejší Střelnice. O nejvyšší pozici na radnici bude znovu usilovat právě současný starosta Hocke (NB), dosavadní místostarostka Petra Houšková (NB), zmíněná Jana Svobodová a Jiří Mikula (PROTO). V městské radě by tak měli zasednout čtyři zástupci NB, tři z PROTO, jeden z Pirátů a „nezávislá“ Svobodová.

„Naše povolební vyjednávání nebylo právě jednoduché, ale podařilo se mi uskutečnit dávný sen, aby město vedlo co nejširší koaliční sdružení,“ netajil radost Hocke. Podle něj by se tak neměla opakovat situace z minulosti, kdy vedení města při schvalování důležitých bodů někdy doslova zápasilo s převahou jediného hlasu.

„Vycházeli jsme především z bodů volebních programů, které jsme měli s těmito stranami společné. Proto si myslím, že nové uskupení bude úspěšné. Chtěl bych především dokázat Turnovákům, že má význam chodit k volbám a podpořit hlasem své kandidáty,“ prohlásil Hocke.

Po čtyřech letech někdy až bouřlivých vystoupeních v opozici chce do místostarostenského křesla nově usednout Jiří Mikula (PROTO). Ten vždy kritizoval dřívější vedení třeba kvůli netransparentnímu postupu při zadávání veřejných zakázek, ale především pro špatně nastavené podmínky smlouvy nového Vodohospodářského sdružení (VHS).

Ty se týkaly veškerého hospodaření s vodou, včetně ceny za vodné a stočné. „Dal jsem si za úkol to, abychom za další čtyři roky opustili žebříček první desítky měst, která mají nejvyšší cenu vody, přestože chceme ve svazku VHS zůstat. Já doufám, že se s vedením VHS nakonec dohodneme a že se nám to společně podaří,“ uvedl Mikula. Ten jediný chce na radnici pracovat jako neuvolněný.

ZMĚNÍ RESORT

Vedle Petry Houškové z vítězného NB bude svoji pozici místostarostky obhajovat také Jana Svobodová. Ta by měla opustit resort sportu a nově se věnovat například městské policii a dopravě. Do voleb šla za ANO a uspěla, jeho řady ale posléze opustila.

„Z původního ANO jsem odešla, protože moji dřívější kolegové moji práci neocenili a tvrdili, že mám pouze ambici udržet se za každou cenu na radnici. Proto nechtěli, abych v místě setrvala. Takový stranický diktát se mi nelíbil, a proto jsem z jejich uskupení vystoupila a rozhodla se nakonec jednat jako nezávislá,“ komentovala své rozhodnutí Svobodová.

Volební lídr ANO Jaroslav Knížek označil její krok jako „ránu pod pás“. „Samozřejmě to vypovídá také o morálním profilu naší bývalé kolegyně. Přesto odcházíme se vztyčenou hlavou. Budeme spravedlivou opozicí, která nebude torpédovat dobré nápady, ale tvrdě bude hlídat každý krok vedení města,“ reagoval Knížek.

Starosta Hocke už minulý týden v tiskovém prohlášení uvedl, že osobní důvody Svobodové, které ji vedly do řad nezařazených zastupitelů, nebude komentovat. „Názorově jsme se při koaličním vyjednávání neshodli se zástupci ODS, kteří měli nadstandardní požadavky, zástupci ČSSD a KSČM letos ve volebním soupeření neuspěli,“ uzavřel Hocke.

Otakar Grund