„Uvažujeme o přesunu, protože se nám nejeví dostatečně navštěvované a chceme je zatraktivnit,“ potvrdil primátor města Tibor Batthyány. Trhy v Kostelní jsou tento rok v provozu od půlky dubna.

Letos poprvé měli kromě tradičního čtvrtka fungovat i o sobotách, pro nezájem byl ale sobotní prodej zrušen. „Návštěvnost byla bohužel tak nízká, že se nám nepodařilo udržet kvalitní prodejce a odpovídající sortiment,“ odůvodnil to na začátku května Michal Buzek, ředitel městské společnosti Elset, která trhy pořádá.

„Dohodnutý prodejce zeleniny a sadby 28. dubna bez omluvy nedorazil a tím sobotnímu trhu zasadil poslední ránu,“ dodal. Právě na nedostatek kvalitních prodejců si lidé často stěžují. „Jsou to spojité nádoby, když není zákazník, není prodejce,“ vysvětlil primátor. Kdy přesně k přesunu stánků dojde, není jasné. „Mělo by to být co nejdříve,“ dodal primátor.

Město navíc v úterý schválilo pro trhy dotaci ve výši 150 tisíc korun. Peníze mají být použity na doprovodný program, který má trhy pomoci zatraktivnit. „Jde třeba o kuchařskou show Markéty Hrubešové nebo Svatomartinský trh,“ popsal Batthyány. Nejbližší takovou akcí má být Jahodová neděle, na které se 3. června představí celá řada výrobků z jahod, spolu s kulturním programem.

U FÓRA FUNGUJÍ

Druhé liberecké farmářské trhy si na nedostatek návštěvníků stěžovat nemohou. Provozuje je obchodní centrum Forum u svého vchodu v dolním centru. Otevřeny jsou šest dní v týdnu, od pondělí do soboty. Radní také schválili změnu nájemní smlouvy, tu má nově Forum na pět let. „Jsme připraveni investovat do zkvalitnění prostředí, mimo jiné i zhotovením nových prodejních stánků,“ avizoval v žádosti o změnu smlouvy manažer obchodního centra Miroslav Habel.