„Bylo to příšerný. Vedro a ve frontě 4 hodiny. Fronty nikdy nečekám. Radši danou věc nepotřebuji. Tady jsem bohužel musela. Jeden člověk na odběry takového množství lidí? Kdo tomuhle velí? Kdo za tohle zodpovídá? Ve frontě před námi byla maminka s malým dítětem nebo pán, co mu bylo evidentně blbě. Nemám k tomu co dodat. Strašný,“ podělila se o svou zkušenost Mirka Zahradníková.

Náročnost situace si uvědomovalo i vedení nemocnice, které uvedlo, že den byl „odběrově náročný pro zdravotníky i zájemce o testování na covid-19.“ Kolem poledne proto zástupci firmy KNL Catering čekajícím dovezli alespoň vodu.

Stížností lidí si všiml i hejtman Martin Půta. „Dlouhé fronty před všemi odběrovými místy v našem kraji je něco, co musí naše nemocnice okamžitě začít řešit. Omlouvám se všem, kteří jste v takové frontě museli čekat. A to bez ohledu na to, jestli se jedná o naše krajské nemocnice nebo ty, kde Liberecký kraj nemá přímou rozhodovací pravomoc,“ vzkázal Půta a dodal, že spolu s řediteli všech čtyř páteřních nemocnic v kraji budou hledat způsob, jak prodloužit dobu odběru, zajistit víkendový provoz a začít používat funkční rezervační systém.

Podle mluvčího liberecké nemocnice Václava Řičáře bylo hlavním důvodem dlouhého čekání to, že se po víkendu nahromadili žádosti o testování od praktických lékařů a Krajské hygienické stanice. Samoplátců se to prý netýkalo. „Celkem jsme v pondělí otestovali 608 lidí, z toho bylo jen 45 lidí, kteří si test sami zaplatili. Některé odběry proběhly také ve speciální sanitce a další přímo na infekčním oddělení. Prodloužili jsme také kvůli velkému počtu lidí testování až do 15.30,“ vysvětlil Řičář.

Následující den se už fronty netvořily. „Personálně jsme posílili odběrové místo v Husově ulici, přidali jsme tam dalšího člověka. Navíc plánujeme, že budeme testovat také v neděli, aby se odbavili lidé indikovaní od lékařů a hygieniků během víkendu a nedocházelo v pondělí k dalším frontám,“ dodal mluvčí KNL. Podle něj by nemocnicím ulevilo, kdyby mohli odebírat vzorky praktičtí lékaři.

Aktuálně se lze nechat otestovat v nemocnicích v Liberci, Jablonci nad Nisou, Jilemnici a České Lípě. Celková kapacita v kraji je 750 odběrů a testů denně. Ke včerejšímu dni Krajská hygienická stanice evidovala 426 pozitivních případů. Nejvíce nakažených je v libereckém okrese, od pondělí jich přibylo 38. Nejméně nemocných má okres Česká Lípa.