Jeho dílo má podle odborníků vysokou uměleckořemeslnou úroveň. Prozrazuje školu českého předválečného dekorativismu s výraznými stylovými prvky symbolismu, neoklasicismu, neogotiky, orientalismu i secese. „Vystavená kolekce je velice různorodým souborem, nejenom co se týče materiálové stránky, tematického zaměření, ale i provedení,“ tlumočí mluvčí Národního památkového ústavu Lucie Bidlasová.

ZLATÝ POKLAD

Název prohlídkové trasy není nijak nadsazený. „Z materiálů bylo použito většinou stříbro, zlacené stříbro nebo osmnáctikarátové zlato,“ popisuje mluvčí. Umělec využil i další mimořádné materiály. Platinové detaily a masivní desky z drahých kamenů, jakými jsou například horský křišťál, jaspis, achát, mramor nebo zkamenělé dřevo.

Pohádkový pak na Sychrově přilákal tisíce dětí.
FOTO: Sychrovský park se proměnil v pohádkovou zemi

Chybět samozřejmě nemohou ani drahé kameny a polodrahokamy typické pro výrobu šperků. Návštěvníci tak mohou obdivovat české granáty, smaragdy, safíry, rubíny i perly. „Největšího počtu dosahují brilianty různé velikosti a výbrusu,“ upozorňuje Bidlasová.

Za pozornost podle ní stojí i detaily, které zlatník a šperkař vymodeloval na motivech lidských tváří a těl. „Nos, obočí, i ústa jsou modelována se značnou nadsázkou, což podle odborníků ukazuje na velkou poučenost, ne-li dokonce sochařská školení,“ říká mluvčí.

Zcela mimořádné úrovně dosahuje řemeslné provedení všech prací. Byly použity tradiční techniky jako tepání, lití, ciselování a fasování kamenů.

Prezentace studentských kolekcí proběhla 18. září v aule Technické univerzity v Liberci v rámci soutěže Oděv a textil.
FOTO: Mladí návrháři z textilních škol ukázali svůj talent

Dar Františka Khynla České republice se poprvé ukázal lidem 12. září 2003. V zimních měsících roku 2017 2018 byla provedena reinstalace původní trasy s názvem „Klenotnice“. Prostor byl doplněn o vitrínu, v níž jsou nainstalovány předměty z drahých kovů a slonové kost, které dosud nebyly k vidění. „Jedná se o předměty sakrálního charakteru, jako jsou monstrance, kalichy, patény a relikviáře,“ doplňuje Bidlasová.

Prohlídková trasa je přístupná denně v návštěvní době zámku Sychrov, jednotné vstupné činí 100 korun, pro děti do 6 let je vstup zdarma. Omezený je ale počet osob ve skupině, a to na 10 lidí, z bezpečnostních důvodů se zde nesmí fotografovat.

Bivak na Smrku.
Čtenáři rozhodli o nejkrásnější fotce Jizerských hor

Zámek Sychrov je jedinou památkou svého typu v kraji, která je otevřena celoročně. Patří také k tradičně nejnavštěvovanějším. Kromě prohlídek se tu lidé setkávají i s řadou akcí různého charakteru. Tou nejbližší budou 28. a 29. září noční prohlídky zámku s názvem Tajemství zámku sira Blakea.

O měsíc později se můžete těšit na koncert k výročí vzniku republiky 28. října v zámecké oranžerii a v prosinci zahájí prohlídky tradiční adventní trhy.

Knihkupectví Fryč
Knihkupectví chce oživit ulice uměním. Hledá dárce na Startovači