Je to tak trochu liberecká rarita. Zdejší hlavní náměstí nemá ani jednu lavičku. Letos v létě si ale na náměstí Dr. Edvarda Beneše neposedí lidé ani za peníze, tedy ani kdyby si koupili občerstvení v některé restauraci či kavárně a chtěli je vypít na předzahrádce.

Kvůli přestavbě části náměstí, která předchází návratu Neptunovy kašny, město provozovatelům restaurací terasy nepovolilo.

„Lidé jsou na zahrádky v létě zvyklí, budou jim chybět. Až když jsme si vyřídili všechna potřebná povolení, město nám oznámilo, že terasy mít tento rok nemůžeme. Škoda, že nám nikdo o tom, že se bude na náměstí kopat, nedal zprávu dřív,“ postěžovala si šéfka obou libereckých restaurací McDonald's Ivana Černá. „Určitě nám kvůli tomu, že nebudeme mít předzahrádku, klesnou v létě tržby. Letos tím budeme poznamenaní všichni,“ dodala.

Jak vysvětlil náměstek primátora Milan Šír (ČSSD), plocha náměstí se během stavebních úprav zmenší a další kus by ještě ukrojily terasy. Lidé by se pak prodírali náměstím s obtížemi, pro chodce by zůstalo málo místa.

„Samozřejmě, že nám jde také o bezpečnost lidí. Budeme posouvat lampy veřejného osvětlení. Na náměstí budou jezdit těžké stavební stroje, někomu by se mohlo něco stát,“ řekl Milan Šír.

Podle vedení města by měly být stavební práce na náměstí dokončeny nejpozději na přelomu července a srpna. Pokud vše půjde podle harmonogramu, budou moci hostinští letní zahrádky na náměstí už v srpnu opět postavit.

„Například letní jarmark se na náměstí konat bude, protože na začátku léta by měly být nejhrubší stavební práce dokončené,“ upřesnil Milan Šír. „Jakmile to bude možné, mohou provozovatelé restaurací předzahrádky obnovit,“ dodal.

Šéf Porta Café Oto Novák bude město teprve o povolení terasy žádat. „Pro nás by to byl velký problém. U nás si lidé rovnou sednou na terasu, a tam si objednávají. Pokud bychom nemohli mít zahrádku, klesly by nám tržby hodně. Věřím ale, že město nám nepovolí terasu jen třeba na pár dní, vždyť zahrádky náměstí oživovaly. Bez nich by bylo centrum mrtvé,“ zdůraznil Oto Novák.

Mnohým Liberečanům by předzahrádky na náměstí chyběly. „Patří k letní pohodě, když si s kamarádkami zajdu na pohár nebo si dáme oběd venku a pozorujeme frkot na náměstí,“ podotkla Lucie Žáčková z Liberce.