„Služby strážníků zatím připravujeme. V lyžařském by měli nastoupit počátkem ledna," řekla tisková mluvčí městské policie Liberec Daniela Bušková.

S nastupující lyžařskou sezónou se mění i rozsah působení městské policie na sjezdovkách.

„Máme čtyři policisty, kteří se ve dvojicích střídají. Najít strážníky, kteří by uměli velmi dobře lyžovat, není snadné a chvíli také trvá, než se například noví policisté vycvičí, aby mohli nastoupit plně do služby. Takže teď, když se jeden z těchto čtyř lyžujících strážníků zraní, nemáme druhou dvojici. Policisté proto budou na sjezdovkách hlavně v době, kdy se tam pohybuje nejvíce lidí. Tedy od pátku do neděle," uvedla Bušková.

Policisté kromě práce na svazích mezi lyžujícími se pohybují také po areálu pěšky nebo autem.

„Působíme zde hlavně preventivně. Spolupracujeme s Horskou službou a kromě dohledu na dodržování lyžařského desatera také hlídáme zaparkovaná auta a řídíme třeba dopravu," dodala mluvčí strážníků.

Městská policie pomáhá také při zranění lyžařů a snowboardistů. Často také řeší situace, kdy děti na sjezdovce zabloudí a nemůžou najít své rodiče. Rozdávají také pokuty.

„Pokud lyžař nebo kdokoliv jiný ohrožuje například svou jízdou ostatní, může dostat blokovou pokutu. Zatím jich bylo rozdáno minimálně. Většinou si lyžaři nechali domluvit," podotkla Bušková.

Příprava vleků a sjezdovek na Ještědu je v plném proudu.

„Počasí nám zatím přeje. Mimo tratí zde leží kolem třiceti až pětatřiceti centimetrů sněhu. Na sjezdovkách je vrstva technického sněhu ve výšce třicet pět až padesát centimetrů. V pátek začínáme v osmnáct hodin večerním lyžováním na F 10. To bude až do jednadvaceti hodin. O víkendu pak spustíme všechny lanovky a vleky kromě Slalomáku a sjezdové tratě Pod lany. Tyto dvě sjezdovky intenzivně zasněžujeme a připravujeme k provozu," řekl Filip Svrček ze Skiareálu Ještěd.

LYŽAŘSKÉ DESATERO

1. Ohled na ostatní lyžaře

Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval nikoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy

Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním podmínkám, jakož i hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy

Lyžař nebo snowbordista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždění

Předjíždět se může shora nebo zespodu, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5. Vjíždění a rozjíždění

Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6. Zastavení

Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat zbytečnému zdržování na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Stoupání a sestup

Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Respektování značek

Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech

Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázat se

Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek, nebo účastník, ať odpovědný, nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.