První část rychlého silničního spojení mezi Libercem a Kunraticemi už je hotová a šetří čas řidičům, výstavba té druhé, tedy z Kunratic do Jablonce, byla v plánu na příští rok. Teď je však všechno jinak.

„V návrhu rozpočtu 2010, který odpovídá krizovému plánu pana ministra Janoty, jsou zařazeny pouze rozestavěné stavby. Tato rozestavěná není, tudíž se v příštím roce, pokud nedojde k nějakým změnám, stavět nebude,“ vysvětlil Deníku Josef Jeníček z libereckého Ředitelství silnic a dálnic.

Stavba je přitom z velké části připravená. Ředitelství silnic a dálnic jako investor stavby již má pravomocné územní rozhodnutí. „Provádíme výkupy nemovitostí, demolice objektů a uvolňování staveniště,“ podotkl Jeníček.

Podle odhadů přijde výstavba úseku asi na 300 milionů korun. Zhruba jeden a půl miliardy si vyžádala již vystavěná část, kterou tvoří pět kilometrů čtyřproudé silnice. Ta končí v Kunraticích kruhovým objezdem. Dál se řidiči do Jablonce dostanou pouze nebezpečným stoupáním plným zákeřných zatáček. Tuto silnici třetí třídy by v budoucnu měla nahradit moderní dvouproudá komunikace.

Úsporný rozpočet naopak nijak neohrozí stavby, které jsou v Libereckém kraji v plném proudu. Dokončovat se tedy bude například nové silniční spojení mezi Bílým Kostelem a Hrádkem nad Nisou nebo cesta ze Stráže nad Nisou do Krásné Studánky. „Rozestavěné projekty žádné problémy mít nebudou a jejich stavba bude pokračovat. Provádět budeme moci také všemožné opravy,“ dodal Josef Jeníček.