„Nově patříme mezi betonové nádrže, stále jsme ale přírodní koupaliště. Beton nemáme po celém dně," řekl včera správce koupaliště v Jablonném v Podještědí František Kyselka. Vizuálně je podle něj voda čistá. „Na rozdíl třeba od Mácháče je u nás vidět až na dno," doplnil. Pro Máchovo jezero, patřící mezi přírodní koupaliště takové varování neplatí. Kvůli sinicím tam hygienici nedoporučují koupání jen citlivějším lidem.

Navzdory upozornění hygieniků se lidé v koupališti v Jablonném koupají. „Nevybíráme vstupné, lidé se koupou na vlastní nebezpečí," dodal Kyselka. Městské koupaliště před sezónou prošlo rozsáhlou úpravou, radnice do něj investovala pět milionů korun.

Podle Kyselky se budou snažit, aby je vrátili do kategorie přírodních koupališť. O to samé se pokouší i v Chrastavě u Liberce. „Koupaliště splňuje všechny normy na kvalitní vodu přírodního koupaliště. Do této kategorie jsme patřili od jeho vybudování v roce 1930 až do roku 2011," uvedl starosta města Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj).

Koupaliště bez vody

Nevhodná voda ke koupání je podle norem v Českém Dubu, Chrastavě a Hořeních Pasekách na Liberecku, v Jablonném v Podještědí, Žandově a Novém Boru na Českolipsku a v Tanvaldu na Jablonecku.

Tam musel nájemce koupaliště Jiří Závodný vodu vypustit. „Objevila se bakterie, která se vyskytuje ve stolici nebo kalných vodách," uvedl. Problém podle něj způsobilo, že včas nedostal od vlastníka koupaliště tanvaldské radnice, chemikálie používané k čištění vody. Koupaliště v Tanvaldu napájené z potoka se nyní znovu napouští.

Stav ostatních vodních ploch v kraji má kvalitu vody dobrou. Pro vnímavé jedince není ke koupání, kromě Máchova jezera, vhodná ani voda v Horkách na Českolipsku.