Několik tun vážící masa balvanů a kamení se před několika dny zřítila ze zvětralého skalního masivu u jedné z hlavních libereckých tříd. Kamenná lavina se doslova zastavila o benzínovou pumpu ÖMV. Podle tiskové mluvčí společnosti se nikomu nic nestalo, čerpací stanice však pro jistotu zůstává zavřená.

„Stalo se to ve čtvrtek dopoledne. Obrovské balvany začaly padat na budovu čerpací stanice a většina dopadla na přilehlé parkoviště. To bylo naštěstí v tu chvíli prázdné, takže nedošlo k žádnému zranění, ani ke škodě na nějakých vozidlech,“ popsala Deníku velmi nebezpečnou situaci mluvčí Miroslava Remenárová.

K žádným škodám nedošlo

Ani samotná stanice nehlásí žádné škody, zničena byla pouze betonová zídka u parkoviště. Zaměstnanci pumpy hned po incidentu rychle reagovali a uzavřeli přístup na parkoviště, aby nedošlo k žádnému ohrožení v případě dalšího sesuvu. V pondělí pak uzavřeli celou stanici, stále totiž panuje obava, že by se ničivý pád balvanů mohl opakovat.

„Mimořádně nám záleží na bezpečnosti, a proto jsme se dočasně rozhodli pro tento krok,“ poznamenala mluvčí s tím, že zatím není jisté, kdy se pumpa zákazníkům opět otevře. Redaktoři Deníku se včera byli na místě podívat a zaměstnanci firmy už z pumpy odváželi zásoby jídla a nápojů.

Společnost ÖMV teď spolupracuje se specialisty v oblasti geologie, kteří provedou odborné analýzy a posoudí situaci. Také Deník oslovil libereckého geologa Romana Vybírala. „Není to úplně ojedinělý případ, na této straně se to v minulosti stalo již několikrát. Pamatuji si, že to tam spadlo zhruba před deseti lety na bytový dům a také se o tom psalo. Stává se to,“ podotkl odborník.

Podle libereckého geologa za sesuv částečně může upravování svahu. „Když je žula otevřená, tak zvětrává velmi nepravidelně, a když se do puklin dostane voda, tak se část skály může utrhnout. Oproti běžnému sesuvu půdy je tam problém, že se to může stát nenadále, nedá se to předem odhadnout a přitom výsledek je mnohdy fatální,“ vysvětlil Roman Vybíral.

Na svahu, který se tyčí nad benzínkou, stojí v ulici U Monstrance několik domů. Odborníci včera odpoledne na místě zkoumali, zda sesuv nemůže ohrozit i zdejší obyvatele.

close zoom_in Liberecký geolog Roman Vybíral: Co stojí za sesuvem skalního masivu?

Strmé skalní stěny podél ulice Dr. Milady Horákové jsou tvořeny rozpukanou, biotitickou žulou, která zvětrává velice nepravidelně. V tomto horninovém prostředí, ve zdejší morfologii a často při jarním tání vznikají náhlé řítivé pohyby uvolněných bloků skalních hornin. Od klasického sesouvání v zeminách se skalní řícení liší tím, že při pohybu uvolněných hmot převládá volný pád a nikoli posun po smykové ploše. Mezi hlavní příčiny, mimo všudypřítomnou gravitaci, patří tyto:
1) charakter rozpukání a tektonické porušení hornin,
2) klimatické podmínky – zvětrávání + trhavý účinek zmrzlé vody v puklinách, hydrostatický tlak vody v trhlinách,
3) tlak kořenového systému,
4) antropogenní vlivy (úpravy svahu).

Na popisovaném skalním řícení se podepsaly všechny čtyři příčiny, přičemž lze očekávat, že nezůstanou podél ulice Milady Horákové osamoceny. Sanace předmětného řícení by měla proběhnout pod dozorem inženýrského geologa. Doporučuji, aby podél ulice Milady Horákové proběhla cílená inženýrsko-geologická kontrola stavu skalních stěn. Na základě jejího výsledku by měly být navrženy úpravy tam, kde to bude nezbytné, a to i s vědomím, že procesy skalního řícení se dají těžko předem předpovídat.