Více než stovka přihlížejících, rázná dechovka, požehnání faráře, průvod městem, plno uniforem. Tak vypadala včerejší slavnost předání praporu Sboru dobrovolných hasičů v Chrastavě. „Když se někoho zeptám, co se stalo v roce 68, tak každý vzpomene pražské jaro a vpád spojeneckých vojsk. A přitom v Chrastavě vznikl toho roku sbor dobrovolných hasičů, což byla pro město také velká událost. Pravda, bylo to o sto let dříve, v roce 1868," žertoval při předání praporu starosta Chrastavy Michael Canov.

close SLAVNOSTNÍ PŘEDÁNÍ PRAPORU A JEHO SVĚCENÍ. zoom_in

Jenže po celou tu dobu byli místní hasiči skutečně bez praporu, ačkoliv se o jeho pořízení stále mluvilo. „Trvalo nám to 148 let, jsme tady trochu víc přemýšlivější, než jsme to dali dohromady. Tak hlavně, že jsme se toho všichni dožili," dodal Canov.

Podle starosty SDH Chrastava Petra Tlacha by přitom tamní hasiči byli dál bez praporu, nebýt povodní v roce 2010. „Vloni nám přišel dopis od hejtmana Martina Půty, že v Heřmanicích bude připomínková akce k pěti letům od povodní. A že se tam máme dostavit k slavnostnímu průvodu i s praporem. Jenže my jsme žádný neměli. Tak jsem musel na radnici, aby nám pomohli. Stalo se, radnice nám prapor pořídila. A dokonce ne jeden, ale hned několik, abychom se mohli prezentovat na soutěžích, to je úžasné. Takže nebýt dopisu od hejtmana, tak jsme pořád bez praporu," líčí Tlach.

Naštěstí prý ale nejsou chrastavští hasiči poslední z Liberecka, kteří ještě svůj prapor nemají. Jeho podoba je přitom prací celého výboru SDH Chrastava. Z jedné strany je červený, z druhé modrý a zdobí ho vedle patrona hasičů sv. Floriana a znaku SDH Chrastavy i tradiční nápis Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci. „Slavnostní prapor je tradiční insignií hasičských sborů. Vyjadřuje vzájemnou pospolitost i ochotu pomáhat druhým bez ohledu na nebezpečí," zmínil při slavnostním požehnání praporu farář Radek Vašinka.