Majitelé domů se přitom obdobné situace obávali. „Bojíme se, že by se majitelé pozemku mohli dohodnout a nainstalovat před vjezd do garáží například nějakou závoru a my se potom autem nedostaneme k našim domům,“ uvedla před časem majitelka jedné z vilek.

Zjistili totiž, že původní majitel prodal někomu novému jedinou přístupovou cestu, která k domům vede. „Ano, před dvěma lety jsme se rozhodli, že vlastníkům garáží rozprodáme i okolní pozemek,“ potvrdil Petr Černý, předseda představenstva SBD Sever. Pozemek leží mezi tř. Generála Svobody a Jarní ulicí.

Podobné případy řeší magistrát

Jak však připomněla Jana Gajdošová, advokátní koncipientka, je–li zabráněn veřejný přístup na pozemní komunikaci, měl by se občan vždy obrátit na obecní úřad, v tomto případě na liberecký magistrát, který jako silniční správní úřad má pravomoc žádat odstranění překážky.

Sice nedošlo k nainstalování zábrany, pokud však na pozemek vjede kdokoliv jiný mimo majitelů garáží, dopouští se dopravního přestupku. „V každém případě bych majitelům okolních domů doporučila, aby se v případě jakéhokoliv zamezování přístupu obrátili na magistrát,“ doporučila před časem Jana Gajdošová.

A to obyvatelé vilek po nainstalování dopravní značky udělali. „Skutečně se na nás majitelé domů obrátili. Provedli jsme na základě jejich podnětu místní šetření a dohodli jsme se s nimi, že na značku umístíme dodatkovou ceduli, která bude povolovat vjezd i rezidentům,“ nastínil řešení Pavel Rychetský, šéf libereckého odboru dopravy.

Řešením je věcné břemeno

Pokud by se však majitelé domků i přesto obávali dalšího omezování svých práv, mají další možnost, jak se bránit. Mohou požádat soud o zřízení věcného břemene. To lze zřídit smlouvou s vlastníkem sousední nemovitosti.

„Pokud však v konkrétním případě nebude dohoda možná, přichází v úvahu jeho vznik rozhodnutím soudu postupem dle § 151 odst. 3 Občanského zákoníku v platném znění: není-li vlastník stavby současně vlastníkem přilehlého pozemku a přístup vlastníka ke stavbě nelze zajistit jinak, může soud na návrh vlastníka stavby zřídit věcné břemeno ve prospěch vlastníka stavby spočívající v právu cesty přes přilehlý pozemek,“ dodala Jana Gajdošová.