„V současné době na pořádek v Liberci při konání MS dohlíží pět set osob. Tři sta jich bylo odvoláno, protože v souvislosti s nižší návštěvností, než jaký byl předpoklad, nejsou větší problémy v dopravě, nedochází k narušování veřejného pořádku ani nenarostla kriminalita,“ vysvětlila Jana Matonohová

Vrátili se na Moravu a do západních Čech

Domů odcestovaly prioritně posily z nejvzdálenějších krajů, a to z jižní a severní Moravy a ze západních Čech. „Odcestovali i policisté ze severočeského regionu, ti jsou však připraveni ihned dorazit, pokud by se situace změnila,“ dodala Jana Matonohová s tím, že ne všichni, kdo odjeli, byli policisté.

Podle jejích informací se jednalo o osoby jak z cizinecké, pořádkové nebo dopravní policie, tak ale i lidé, kteří se například starali o logistiku. „Není to tak, že by z Liberce zmizelo tři sta policistů,“ dodala Matonohová. Zdeněk Soudný, tiskový mluvčí Organizačního výboru MS 2009 odmítl odjezd ochránců zákona komentovat. „Neříkám ani, že je to dobře, ani že je to špatně. Je to rozhodnutí Policie ČR a to mi nepřísluší komentovat,“ uvedl Soudný.

Městští strážníci ubývat nebudou

Liberecká městská policie prozatím k podobnému kroku jako státní nepřistoupila. „Naším úkolem je dohlížení na běžný veřejný pořádek, takže prozatím počet hlídek strážníků snižovat nebudeme,“ upřesnila Daniela Bušková, tisková mluvčí liberecké městské policie.

I z jejich pohledu zatím vypadá v Liberci situace poklidně, ovšem jak Daniela Bušková dodala, MS má za sebou teprve první víkend a návštěvnost by se ještě mohla zvednout, což by s sebou mohlo problémy ještě přinést. „Chceme proto zůstat připraveni. I když už jsme o snižování počtu hlídek uvažovali, prozatím jej necháme tak, jak je,“ uzavřela Bušková.