Sociální demokraté tak udělali poslední krok k tomu, aby splnili slib, který byl jedním z hlavních důvodů jejich jednoznačného vítězství v podzimních krajských volbách.

Návrh však prošel jen těsně, protože se proti němu razantně postavila opozice. Ani drtivá kritika výsledek hlasování nezvrátila. Odpůrci hrazení poplatků krajem hovořili především o obcházení zákona a diskriminaci. „Tento bod jsme nemohli podpořit, protože ho považujeme za diskriminující pro tu část obyvatel, která nenavštěvuje zdravotnická zařízení zřizovaná krajem. Navíc to považujeme za obcházení zákona a výzvu občanům, aby nerespektovali zákony České republiky,“ uvedl za hnutí Starostové pro Liberecký kraj jeho lídr Martin Půta.

Proti byli pochopitelně také zastupitelé za ODS. „Naše stanovisko je neměnné. Nesouhlasíme s rozhodnutím kraje a nestačíme se divit, co se kolem poplatků děje,“ poznamenal zastupitel Radim Zika. Návrh na použití dvaatřiceti milionů na poplatky prošel jen velmi těsně. Na jeho schválení potřebovalo vedení kraje nadpoloviční většinu hlasů, tedy třiadvacet. Pro něj nakonec hlasovalo čtyřiadvacet, proti osmnáct a jeden se zdržel.

Opozičním zastupitelům se nelíbí také fakt, že peníze nutné na poplatky budou chybět v jiných oblastech. Především pak na provoz sociálních zařízení, kterým ministerstvo práce a sociálních věcí letos dramaticky snížilo dotace. „Tam nám chybí zhruba 60 milionů a tito lidé je opravdu potřebují. Naopak ti, kterých se negativně dotýká placení poplatků, už jsou od této povinnosti zbaveni díky změně zákona,“ konstatoval zastupitel za Starosty a bývalý primátor Liberce Jiří Drda, který kroky sociálních demokratů označil za křivení právního řádu, které bylo běžné za minulého režimu.

Zastupitelům ještě před hlasováním přednesla prohlášení senátorka Soňa Paukrtová. Také ona vyjádřila obavu z obcházení zákona. Na to však reagoval zastupitel za ČSSD Pavel Ploc. Ten za obcházení zákona označil už samotné zavedení zdravotnických poplatků. „Člověk má totiž podle zákona nárok na bezplatnou lékařskou péči,“ podotkl.

Podle schváleného návrhu by měla 19 milionů na poplatky získat liberecká nemocnice, 11 milionů českolipská a dva miliony léčebna ve Cvikově. Pacienti těchto zařízení nemusí hradit poplatky od 1. února. Pokud chtějí, jejich dluh převezme Liberecký kraj.