.A.S.A. musela v kritické situaci požádat o spolupráci technické služby a o výpomoc prosí v problematických lokalitách i samotné občany. „Předali jsme technickým službám konkrétní požadavky, kde bychom potřebovali komunikace zpřístupnit. Za současné situace se samozřejmě množí reklamace ze strany lidí. Střed města je sice zajištěn, v mnoha ulicích dál od centra však máme velké problémy. I přes ně ale máme enormní snahu zajistit svozy a prosíme občany, aby nám v tom pomohli,“ uvedl ředitel společnosti .A.S.A. Liberec Petr Grof.

Podle něj by například lidé mohli v den svozu odpadu připravit nádoby tak, aby se k nim pracovníci společnosti .A.S.A. měli možnost dostat. „Nepřístupnost popelnic a kontejnerů je jedním z největších problémů. Děláme co můžeme, ale není v našich silách vozit ve svozových autech ještě lopaty a na každém místě odhazovat sněhové bariéry. Popelnice se dají přenést, ale metrákové kontejnery leckdy ne,“ řekl Petr Grof.

Za půl druhého týdne, kdy v Liberci intenzivně sněží, už pracovníci společnosti .A.S.A. několikrát zůstali se svozovými auty uvíznutí v závějích. Na pomoc jim musela přijet další svozová vozidla, v některých případech i jeřáb. „Do míst, kam se s velkými vozy nedostaneme, vyjíždí terénní čtyřkolka, která táhne na vozíku dvě nádoby. Jsou ale místa, kam se nedostaneme ani čtyřkolkou,“ podotkl Petr Grof.

Lidé z nepřístupných lokalit mají možnost obrátit se na magistrát, .A.S.A. jim pak zajistí například pytle na odpady. V pondělí na Liberecku téměř nesněžilo, situace už vypadala pozitivněji, a jak Liberec, tak Frýdlant zrušily vyhlášený kalamitní stav. V noci z pondělka na úterý však v Liberci napadlo dalších zhruba 15 centimetrů čerstvého sněhu a sněžit nepřestalo ani během včerejška.

„Ačkoliv došlo k odvolání kalamitního stavu, neznamená to, že zimní údržba jakkoli polevuje. Do odklízení sněhu je stále zapojeno přes 200 lidí, z nichž zhruba polovina pracuje na čištění chodníků. Z libereckých komunikací už jsme odvezli na třicet tisíc kubíků sněhu,“ konstatoval mluvčí Technických služeb města Liberce Michal Buzek.

Technické služby se podle něj snaží žádostem společnosti .A.S.A. vyhovět, stále ale mají své priority, které musejí dodržovat. „V první řadě musíme odklízet komunikace, kde jezdí veřejná doprava, musíme zajišťovat, aby mohli lidé přecházet ulice a podobně,“ řekl Michal Buzek.

Největším problémem zůstávají v Liberci leckde těžko sjízdné komunikace třetí třídy a silnice zúžené sněhovými bariérami. „Tento stav je samozřejmě i nadále odstraňován, a to je také důvod, proč v ulicích zůstává nasazena veškerá dostupná technika. Nepolevuje ani odvoz sněhu, a to zejména ze sídlišť, chodníků a komunikací, které jsou velmi využívané chodci a dopravou, z konkrétních ulic je to například Letná, Milady Horákové, Hanychovská, Rumjancevova a další,“ sdělil mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.

Veškerou techniku má v terénu také Krajská správa silnic Libereckého kraje. „Na silnicích spravovaných krajem ale stále panuje celkem standardní situace,“ poznamenal náměstek krajské správy silnic Jiří Daníček. Problémy přetrvávají u dopravců. V úterý k ránu například zapadly autobusy v Radčicích a v Harcově. „Tramvaje jinak jezdí bez potíží, u některých autobusových spojů přetrvávají zpoždění,“ uvedl provozní ředitel Dopravního podniku města Liberce Ludvík Lavička.

Komu naopak sníh příliš velké problémy nedělá, jsou organizátoři lyžařského šampionátu. „Areály odklízet zvládáme. Samozřejmě je to náročné, víc se musejí upravovat také trati, ale je to takhle určitě lepší než kdyby v Liberci žádný sníh nebyl,“ komentoval mluvčí organizačního výboru MS Liberec 2009 Zdeněk Soudný.