Na nutné vodárenské projekty chce čerpat peníze z operačního programu životního prostředí. Pokud neuspěje, bude si muset peníze půjčit, což by se v dalších letech projevilo citelným zvýšením ceny vody.

„Bylo nám řečeno, že bychom se už neměli soustředit na dotace z Evropské unie, ale spíše na státní zdroje. S ministrem Bursíkem se však nemůžeme shodnout na tom, kolik miliard vlastně chybí,“ uvedl hejtman Libereckého kraje a zároveň předseda představenstva Severočeské vodárenské společnosti Petr Skokan.

Obcím hrozí milionové pokuty

Severočeská vodárenská zatím v Libereckém a Ústeckém kraji realizovala 34 projektů. Osmatřicet jich však ještě zbývá dokončit. Konkrétně na Liberecku hrozí v případě nesplnění termínu milionové pokuty hned několika městům a obcím. Problém podle všeho budou mít například Raspenava, Chrastava nebo Český Dub.

„Poslední údaj z ministerstva hovořil o tom, že na dofinancování projektů v celé republice chybí 1,2 miliardy korun. My však víme, že jen my potřebujeme minimálně tři miliardy. Proto posíláme do vlády materiál s našimi propočty,“ informoval Skokan.

Kraje chtějí, aby vláda zřídila státní fond vodohospodářské infrastruktury, z něhož by se projekty daly dofinancovat. Podle Petra Skokana má stát z vodárenství nemalé příjmy, které by byly dostatečným zdrojem ke splnění slibu daného Evropské unii. „Jsou to například poplatky za čerpání surové vody, za vodárenské kaly, jsou to daně z přidané hodnoty, daně z příjmů vodárenských společností a podobně,“ podotkl.

Severočeská vodárenská, která patří k největším vodárenským společnostem v Česku, by podle Petra Skokana sice byla schopná finančně náročné projekty do roku 2010 realizovat bez dotací, musela by si však vzít úvěr. „To by se v dalších letech projevilo na ceně vody. Jednalo by se o velmi znatelné zvýšení,“ dodal hejtman.

Jedním z měst na Liberecku, jemuž hrozí milionové pokuty nejvíce, je Raspenava. Ta je totiž jediným městem v kraji s více než dvěma tisíci obyvateli, které doposud nemá vlastní kanalizaci.

V uplynulých měsících jí však svitla naděje díky plánovanému napojení na čističku odpadních vod v nedalekém Frýdlantu. To by Raspenavě mohla umožnit změna Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací Libereckého kraje, kterou schválil krajský úřad.

„Nová koncepce navrhuje odvést veškeré odpadní vody z Raspenavy na stávající čistírnu ve Frýdlantě, která má dle vlastníka nevyužitou kapacitu. Napojení Raspenavy je tedy možné,“ řekl Deníku před časem mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Pro Raspenavu se s největší pravděpodobností jedná o poslední šanci, jak se pokutě vyhnout. „Kromě kanalizace bychom museli vybudovat ještě čtyři menší čistírny odpadních vod. Takhle nám to dává šanci, že vše do roku 2010 stihneme a vyhneme se pokutě,“ poznamenal starosta města Pavel Lžičař.