Zatímco politická reprezentace kladla věnce 
k pomníku T.G.Masaryka 
u Severočeského muzea, na náměstí před radnicí to vřelo. Transparenty proti islámu, za vystoupení z NATO, petice, státní vlajky, příjezd „blanických rytířů", hraní na vlastenecké cítění, písně Daniela Landy. Naproti tomu zastánci uprchlíků a odpůrci xenofobie. A do toho městská i státní policie a těžkooděnci z útvaru rychlého nasazení, kteří obšancovali celé náměstí.

„Jsme tu proto, abychom poukázali na to, že uprchlíci nejsou problém. Problém jsou lidé, kteří šíří nenávist, jsou xenofobní, ti vytváří to největší zlo, které tu teď je." Sarah Stuchlíková

„Takhle vypadá oslava státního svátku?" podivovala se nad místy vypjatými chvílemi osmdesátiletá Anna Mlejnková. „Nemůžu si pomoci, ale některé projevy jsou jako opsané z Mein Kampfu," poznamenala na projev Tomia Okamury před téměř zaplněným náměstím. Právě zde probíhala demonstrace proti nelegální imigraci. Poslechnout si projevy Okamury, písníčkáře Pepy Nose nebo poslance za Hnutí Svobody a přímé demokracie (SPD) Radima Fialy přišlo asi 700 lidí.

Vlastní téma uprchlíků ale bylo zmíněno jen krátce. Sám Tomio Okamura v projevu poukazoval spíše na vysokou nezaměstnanost, na nemožnost volit si přímo starosty, na vzrůstající počet sebevražd mezi seniory, které jsou podle něj důsledkem toho, že stát se o seniory příliš nestará.

„Také tu můžete podepsat petici za vypsání referenda o našem vystoupení z EU. Chceme, aby o takových věcech rozhodovali přímo občané a ne politici," zval k podpisovým archům Okamura. „Přišel jsem, abych vyjádřil svůj nesouhlas s tím, aby sem přišli uprchlíci. Jsem proti tomu, aby naši zemi zaplavili muslimové," podotkl jeden z přítomných posluchačů.

Na otázku, zda mu akce nepřipadá spíš jako předvolební mítink, po chvíli mlčení přitakal. „…no, vlastně… asi jo… ale to nevadí. Volit ho nebudu, ale je mi sympatický, že tu nechce uprchlíky."

Jen pár kroků od početného davu postával hlouček čtyřiceti dalších lidí s transparenty. Ti naopak přišli vyjádřit nesouhlas s politikou Hnutí Svobody a přímé demokracie a s narůstající xenofobií. „Jsme tu proto, abychom poukázali na to, že uprchlíci nejsou problém. Problém jsou lidé, kteří šíří nenávist, jsou xenofobní, ti vytváří to největší zlo, které tu teď je," uvedla za aktivisty Sarah Stuchlíková. „Myslím, že ti, co přišli na náměstí, jsou prostě jen obyčejně frustrovaní ze svých životů a chtějí za své problémy vinit někoho jiného."

Oba tábory přitom dělilo od sebe jen pár metrů a také hradba těl policistů. V jednu chvíli už to vypadalo, že pár sympatizantů Tomia Okamury se vrhne na názorové protivníky. Střetu ale policie zabránila a ihned poté odpůrci xenofobie odešli pryč. „Nechceme žádné násilí, žádné střety. Přišli jsme vyjádřit svůj názor, ne se s někým bít," řekla Stuchlíková. K žádným dalším incidentům už nedošlo. Kromě Liberce proběhly demonstrace proti islamizaci také v Ústí nad Labem, na Řípu a v Brně.

Poznámka Jany Pavlíčkové:

„Blaničtí" rytíři

Ještě se mi nestalo, aby mi při službě na státní svátek vzniku republiky přeběhl mráz po zádech. Nepříjemný mráz. Na demonstraci jsme s kolegy očekávali pár lidí. Přišly jich ale stovky. Někteří nadávali na muslimy, jiní na uprchlíky, další prostě jen tak, z hecu. Z čeho šel ale děs, byla režie v podání SPD. Rytíř v brnění a praporcem, který stál vedle Okamury a měl představovat blanického rytíře, velmi evokoval podobnou zálibu v historizujících věcech, kterou trpěli před osmdesáti lety také takzvaní vlastenci. Jen k tomu ještě nosili hnědé košile. Některé věty z projevů zněly jak opsané z Mein Kampfu. Bohužel, lidé na ně stále slyší a maskují to údajným strachem z uprchlíků. Kdo se postaví na náměstí jako další?