Horská obec Bedřichov chce, aby jablonecká MHD zajížděla až na Bedřichovské sedlo, konkrétně na parkoviště Maliník. Pro mnoho sportovců toto místo představuje vstupní bránu na Jizerskou magistrálu. Kromě přilehlého parkoviště se zde nachází také oblíbený kiosek s občerstvením.

A právě před ním by obec ráda vybudovala točnu autobusů jablonecké MHD. Ty se zatím otáčejí v centru obce u zdejšího stadionu. „Chtěli bychom tak zajistit, aby všichni občané měli možnost nastoupit na jabloneckou MHD na celém území obce,“ přiblížil starosta Bedřichova Petr Holub.

V místě by měl zároveň vyrůst chodník směrem k Vládní cestě, tedy odbočce na Černou Nisu. „Tak, aby se všichni pohodlně a bezpečně dostali z Maliníku po chodníku k odbočce na Rajtrův statek a z odbočky dále do obce, tedy až k takzvanému Trompetrovi s odbočkou na Vládní cestu vedoucí k Černé Nise. Zvýší se tím bezpečnost chodců, kteří tam dnes chodí po hlavní silnici,“ vysvětlil starosta. Stavební povolení by měl Bedřichov získat na jaře. Kvůli výstavbě točny státní podnik Lesy ČR vykácí malý kousek lesa.

Maliník ale není jediným místem, kde v následujících dvou letech vypukne stavební ruch. Obec se jako oblíbený cíl turistů často potýká s dopravními problémy. Na zlepšení dopravní infrastruktury půjde v příštích dvou letech zhruba 29 milionů korun. Po dlouhých jednáních do zdejší infrastruktury zainvestuje Liberecký kraj, malá obec s několika stovkami obyvatel by na to sama neměla.

„Podíl obce bude dva miliony a zbytek, tedy 27 milionů korun, zaplatí Liberecký kraj,“ potvrdil hejtman Martin Půta.

Kraj podle hejtmana využije pro obec peníze, které dostal navíc ze Státního fondu dopravní infrastruktury. „Bedřichov jako obec nemůže o peníze ze státního fondu žádat a vzhledem k rozpočtu Bedřichova je mimo možnosti obce tu situaci vyřešit,“ uvedl Půta.

V plánu je kromě vybudování točny autobusu a chodníků také oprava mostu a vybudování navigačního telematického systému. Ten by měl začínat u Jablonce a Liberce a pokračovat až do Bedřichova. Návštěvníky má informovat o stavu kapacit parkovacích ploch jak v Bedřichově, tak v Janově nad Nisou a o průjezdnosti pozemních komunikací.

UCPANÁ PARKOVIŠTĚ

Bedřichov patří mezi oblíbené turistické cíle a hlavně v zimě tam bývají problémy v dopravě. Obec je hlavním nástupním místem Jizerské magistrály a zhruba pětkrát až desetkrát za sezonu jsou komplikace s auty v obci tak velké, že provoz musí řídit policisté. Nový navigační systém by tento problém mohl odstranit.

Obec proto zvýšila i ceny parkovného. Ve všední den vyjde parkování na tři hodiny na stokorunu, od tří do osmi hodin na 150 korun a celodenní stání na 200 korun. O víkendech stojí hodina parkování nově 80 korun. Do tří hodin zaplatí lyžař za stání automobilu 150 korun, za tři až osm hodin 200 korun a celodenní stání ho vyjde na 300 korun. Platit je možné i kartou.

Díky penězům z kraje projde opravou i most na příjezdu k parkovištím a samotnému Ski areálu Bedřichov. „Stavba umožní velmi úzkou komunikaci rozšířit a vybudovat chodník, kterým se oddělí chodci a zvýší se tak bezpečnost na v zimě velmi exponovaném místě,“ doplnil mluvčí kraje Filip Trdla.

Zbylé peníze chce obec použít na opravu zdevastované silnice k rozhledně Královka.