„Jezdím do práce autem každý den. Je to naprostá šílenost, někde jsem dokonce viděl litr nafty za 38 korun,“ postěžoval si za motoristy Libor Vlasák z Liberce. „Zatím autem jezdím. Jestli ale ceny dál porostou, asi začnu uvažovat o tom, že bych aspoň občas vyměnil auto za hromadnou dopravu,“ dodal s tím, že pečlivě studuje stojany u čerpacích stanic, než sem vjede pro benzín. Benzínku si vybírá.

Nejdráž je tradičně na benzínce Shell

Nejdražší benzín v Liberci měla včera dopoledne stanice Shell. Za litr nafty zde dali řidiči stejnou sumu jako za litr naturalu – 36,90 korun. Ostatní benzínky u výpadovek na Děčín i na Prahu tuto cenu kopírovaly.

Jak v ÖMV, tak třeba v Agipu, stály pohonné hmoty stejně. Naopak nejméně zaplatili motoristé za pohonné hmoty u Globusu a hned po něm u Makra. Globus měl litr naturalu za 34,00 korun, litr nafty pak za 35,10. Rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší benzínkou tak dělal na jednom litru až takřka tři koruny.

Makro nabízelo motoristům naftu za 35,70 a natural o korunu levněji, za 34,70. „Lidi nadávají, ale zatím tankují jako jindy. Každý rok je leden a únor slabší, motoristé berou benzínu méně,“ podotkla Šárka Bulířová z čerpací stanice Kontakt. Kontakt se včera držel u nižší hranice. Litr nafty zde kupovali motoristé za 35,90 korun, litr naturalu za 35,10.

Jak poznamenal další řidič, benzín jde nahoru už minimálně půl roku. „Čím dražší benzín, tím jsou větší rozdíly mezi čerpacími stanicemi. Vybírám si ty levnější už hodně dlouho, možná několik let. Na druhé straně úplně nejlevnějším čerpacím stanicím nevěřím, bojím se, že prodávají pajcovaný benzín. Držím se středu,“ prozradil motorista.

Cena ropy letí nahoru kvůli silnému dolaru a krizi na světových trzích. Podle prognóz čeká pohonné hmoty další zdražování, možná až o korunu. Což také ničí místní dopravce, jimž se neúměrně zvedají náklady. „Ministerstvo by mělo snížit spotřební daň z nafty. Pomohlo by to nejen českým dopravcům. Drahá nafta způsobuje, že zahraniční dopravci tankují v jiné zemi a přes naši republiku jenom projíždějí,“ uvedl Martin Felix za Česmad Bohemia.

Někteří řidiči z Liberce uvažují o tom, že začnou jezdit pro naftu do Polska. „Koupila jsem si nafťáka, ale nafta je dražší než benzín. Jestli je v Polsku nafta levnější, vyplatí se mi tam jezdit,“ řekla Lenka Prchalová z Liberce.

Přehled cen v některých čerpacích stanicích v Liberci

stanice benzín nafta

Shell 36,90 36,90
Makro 34,70 35,70
Agip 36,90 36,90
Kontakt 35,10 35,90
ÖMV 36,90 36,90
Globus 34,00 35,10

Ceny ze dne 11.1.2012