Kontrolu na magistrátu provádí Oblastní inspektorát práce pro Ústecký a Liberecký kraj. „Týká se dodržování pracovněprávních vztahů,“ potvrdil mluvčí inspektorátu Richard Kolibač.

„Podnět se týkal bossingu a nerovnosti odměňování, má asi 200 stránek, dal jsem si na něm záležet,“ připomněl Jan Korytář. Ten dlouhodobě kritizuje praktiky na magistrátu, především pak situaci na odboru strategického rozvoje a dotací, který pod něj spadá. „Letos mi odešli z odboru čtyři projektoví manažeři. Nikdo z nich neodešel proto, že by byl nespokojený s mojí prací, ale kvůli podmínkám, které tu panují,“ tvrdí Korytář.

Samospráva, tedy politici, jsou odděleni od státní správy, tedy od úředníků. Práce úředníků spadá pod tajemníka magistrátu, který je jejich nadřízeným. Reakci tajemníka Martina Čecha na aktuální kontrolu z inspekce práce se Libereckému deníku sehnat nepodařilo, aktuálně totiž čerpá dovolenou.

Konflikt mezi Korytářem a Čechem se ale táhne už několik měsíců, což vyplývá i ze zápisů z jednání rady města, kterých se tajemník účastní. Korytář Čecha kritizuje za to, že údajně hází lidem na odboru strategického rozvoje klacky pod nohy například tím, že jim nechce přidělit odměny, na které odbor získal dotace. Nevyčerpané peníze tak podle Korytáře musí město zbytečně vracet.

Čech zase opakovaně kritizuje, že se náměstek Korytář coby politik míchá do záležitostí, které přísluší úřednické struktuře. „Personální záležitosti a obzvlášť na odboru strategického rozvoje řeším od svého nástupu do funkce,“ uvedl před časem tajemník.

V březnu na odboru dokonce nechal provést personální audit. Ten dává za pravdu více méně oběma stranám. „Gesční náměstek by měl komunikovat svou agendu jenom přes vedoucího odboru, případně tajemníka,“ píše se v auditu. Jako jednu z hlavních příčin situace ale vidí právě finance. „Zásadním krokem pro zlepšení situace na Odboru strategického rozvoje a dotací je kompletní revize finančního ohodnocení, zejména v oblasti osobních příplatků,“ stojí v auditu.

S tím souhlasí i jedna z bývalých zaměstnankyň odboru. „Pracovala jsem za dva lidi a měla jsem osobní ohodnocení nula. Návrh na mé osobní ohodnocení nový tajemník zamítl bez odůvodnění,“ popsala před časem žena, jejíž jméno redakce zná. Podle ní za situací stojí mimo jiné politický boj. „Úředníci z jiných odborů s námi měli zakázáno komunikovat,“ uvedla.

Kontroloři z inspekce práce proto teď stížnosti plánují prověřit. „Vzhledem k tomu, že kontrola právě začala, nedá se i vzhledem k její určité složitosti odhadnout její trvání,“ uzavřel mluvčí inspektorátu Richard Kolibač.