S nápadem přišla Jana Ránová z malé vesnice Hvozdnice nedaleko Hradce Králové. Fotku uveřejnila na Facebooku, čímž spustila obrovskou vlnu zájmu. „Z nevinného šití pár desítek roušek pro blízké se stala událost, která měla velký dosah mezi sledujícími. Zájemci o roušky nám volali, stáli před domem a hlídkovali, kdy rouškovník znovu vykvete. Všichni máme z této dobročinné akce skvělý pocit,“ řekla krejčí.

Rouškovníky obtěžkané svými plody se objevily i v Libereckém kraji. Ve Frýdlantu jsou umístěné v lékárnách. „Rodinná firma Jana Havla vyrobila pro Frýdlant tři dřevěné rouškovníky, které jsme rozvezli do všech tří frýdlantských lékáren. Město dodalo i textilní roušky, které jsou na rouškovníku pověšeny. Kromě toho Jan Havel dodal ještě jeden rouškovník zástupcům aktivních záloh Armády ČR,“ uvedl starosta Dan Ramzer.

Senioři starší 65 let obdrželi roušky od města zdarma do schránek, takže si pro ně nemusí. „Apeluji na občany, aby si z rouškovníku brali vždy jen opravdu tolik roušek, kolik nezbytně potřebují. Ideální je jeden kus na osobu, i když víme, že pokud někdo například pečuje o příbuzného v karanténě nebo o nemocného, vezme si roušky dvě,“ doplnil Ramzer.
Ochranné pomůcky budou pravidelně doplňovat ze zásob města, pro které šijí textilní firmy či dobrovolníci. Na stojan je mohou nosit i obyvatelé Frýdlantu, kteří šijí roušky doma a chtějí je poskytnout potřebným.

V Hejnicích mají dřevěný originální „strom“ k dispozici v obchodě s potravinami Měděnka. „Díky patří dobrým lidem, kteří roušky šijí, a živnostníkům z okolí, kteří nám darovali stojan. Umístili jsme ho do obchodu, aby byl pod dohledem. Věříme, že lidé budou ohleduplní, budou myslet i na ostatní a brát roušky jen pro vlastní potřebu,“ vyjádřil se starosta Hejnic Jaroslav Demčák.

Také v Bílém Potoku věší správa obce všechny ušité roušky na rouškovník před úřadem. „Jsou primárně pro naše obyvatele, ale už se stalo, že tu zastavilo cizí auto a rouškovník nám doslova očesalo,“ uvedl starosta Bílého Potoka Pavel Šercl.

V Jablonci stojí rouškovník u Střediska volného času Vikýř a zdejší osazenstvo ho průběžně doplňuje. „Zrušili nám kroužky, tak šijeme roušky. Snažíme se, aby rouškovník stále ‚kvetl‘. Kromě toho naše roušky putují i k seniorům či příslušníkům IZS,“ svěřily se zdejší pracovnice.

Druhý jablonecký rouškovník je v informačním středisku v přízemí radnice. Obě lokality slouží i jako sběrová místa, odkud pak tyto ochranné pomůcky putují do Českého červeného kříže či nemocnice. V Semilech vyrostl rouškovník na Riegrově náměstí.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in