Dům zapálený od úderu blesku, popadané stromy, splašky na náměstí, zaplavené sklepy – pro některá města a obce na Liberecku
a Frýdlantsku byla noc ze čtvrtka na pátek hodně dramatická.

BLESK ZAPÁLIL DŮM

„Těsně po půlnoci vyjížděli hasiči k požáru ve Všelibicích, kde úder blesku zapálil rodinný dům," potvrdila mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.
Podle Štrauchové požár oznámil člověk, který viděl dům v plamenech. „Vevnitř spali dva lidé, kteří oheň zpozorovali pozdě. Z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů a neutrpěli žádná zranění," potvrdila Štrauchová, podle které stihl kvůli pozdnímu ohlášení požár zničit střechu i vybavení druhého podlaží. „Předběžná škoda je odhadnutá na 1,5 miliónů korun," dodala Štrauchová.

SPLAŠKY NA NÁMĚSTÍ

Ve Frýdlantě bojovali s deštěm už od čtvrtečního večera, kdy spadlo 26 mm srážek. Jen do 22 hodin odsud přijali hasiči čtrnáct hlášení. „Už kolem osmé bylo v ulicích na třicet centimetrů vody," uvedl Dan Ramzer, starosta Frýdlantu. Hasiči zasahovali například v ulicích Zahradní, ČSA, Raisova, Míru, Husova a na náměstí T. G. Masaryka. Voda se nevyhnula ani areálu firmy TRW v Žitavské ulici. Zaplaveno bylo podle starosty několik sklepů, a jak doplnila mluvčí města Frýdlantu Martina Petrášková, voda mohla poškodit i mechanické zařízení betlému.

Během večera a noci došlo ve Frýdlantě také k dvojnásobnému výpadku elektriky, která se do včerejšího dopoledne nepodařila všude obnovit. Kvůli vzedmuté kanalizaci se vylily splašky na náměstí. „S úklidem jsme začali už ráno o půl sedmé. Čerpali jsme vodu ze sklepů, musí se umýt náměstí. Bude to na celý den," poznamenal včera dopoledne starosta.

PADALY STROMY

Velké škody napáchal na Frýdlantsku a Hrádecku také silný vítr. Jak potvrdila mluvčí libereckých hasičů Zdenka Štrauchová, hasiči vyjížděli k popadaným stromům do Hrádku nad Nisou, Frýdlantu, Kunratic, Dolní Řasnice, Dětřichova nebo Bulovky.

„Popadalo u nás dvanáct stromů, téměř všechny na komunikace. Voda dokonce strhla část silnice, u které jsme dokončili opravu před čtrnácti dny," sdělila starostka Bulovky Romana Šídlová s tím, že zde včera měli vyhlášený druhý stupeň povodňové aktivity. Stromy se podařilo v Bulovce odklidit do včerejšího dopoledne. Popadané stromy zastavily dočasně provoz i na trati Frýdlant – Nové Město pod Smrkem nebo na Semilsku. Jak uvedla ČTK, ze čtvrtka na pátek spadlo více než 58 milimetrů srážek, 
v oblasti Nového Města pod Smrkem na Frýdlantsku přes 47 milimetrů.

Podle předpovědi ČHMÚ by o víkendu mělo být polojasno, místy přeháňky, bouřky jen ojediněle.